ما آهن رباهای انسانی هستیم

به گزارش مجله هاستفا، شاید این سوال ها که چرا اغلب وقتی کسی را دوست داریم، بیشتر از سایرین موجب ناراحتی ما می شود؟ یا اینکه چرا عاشق کسانی می شویم که آزارمان می دهند؟ بارها در ذهن هریک از ما شکل گرفته باشد. از آنجایی که افرادی که دوستشان داریم برای ما بسیار مهم بوده و منبع اصلی شادی ها و غم های عمیق در زندگی ما هستند و در کنار آن ها بالاترین سطح شادی ها و یا عمیق ترین غم ها را تجربه می کنیم، بنابراین آسیب پذیری ما نیز از این ناحیه بیشتر خواهد بود. بخشی از غم و ناراحتی ما از جانب افرادی که دوستشان داریم، به خاطر آن است که معشوق منبع اصلی شادی و دلخوشی است، بنابراین کوچکترین بی مهری و سردی او قلبمان را به لرزه درمی آورد و ترس از دست دادن او موجب ناراحتی عمیق و تجربه غم انگیزی می شود.

ما آهن رباهای انسانی هستیم

یک مسأله مهم دیگر در این زمینه، وابستگی است. اگر این وابستگی شکل افراطی داشته باشد، می تواند فردی که به او وابسته شده ایم را آزار دهد، چون احساس استقلال که موجب عزت نفس در فرد می شود در چنین رابطه ای تهدید خواهد شد. زمانی که احساس استقلال فردی با وابستگی شدید طرف مقابل تهدید شود، موجب ایجاد خشم درونی نسبت به رابطه و فرد وابسته می شود که به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه دست به اعمالی می زند که موجب ناراحتی و صدمه زدن به فرد وابسته در این رابطه خواهد شد.

کتاب سندرم آهن ربای انسانی تألیف راس روزنبرگ در 15 فصل توضیح می دهد که چرا افراد صبور، فداکار، مهربان، جذب شرکای عاطفی خودخواه، خودمحور و کنترل گر می شوند. نویسنده در صفحات نخستین کتابش نوشته است: این کتاب درباره عشق و جست وجوی شریک عاطفی مادام العمر است. از زمان طلوع تمدن مدرن، مردان و زنان مغناطیس وار و به طرزی مقاومت ناپذیر جذب هم شده و وارد رابطه عاشقانه می شوند. عامل کشش آن ها به هم، ربط چندانی به آنچه می بینند، حس می کنند و فکر می کنند ندارد، بلکه بیشتر دست نیروهای نامرئی در میان است. نیروی عشقِ مقاومت ناپذیر در افرادی که با پیشینه عاطفی سالم با هم آشنا می شوند، باعث ایجاد رابطه ای پایدار، دوطرفه و باثبات بین آن ها می شود. هم وابسته ها و سلطه جویان عاطفی، به طرز مشابهی در حالت رویایی فریبنده ای فرو می فرایند. البته این حالت بعدتر به الاکلنگی از عشق، درد، امید و ناکامی تبدیل می شود. یار جانیِ رویاهای شخص هم وابسته به سلطه جوی عاطفی کابوس هایش تبدیل می شود.

آیا نیروی عشق همچون قطب های آهن ربا عمل می کند؟

هنگامی که افرادی با پیشینه احساسی سالم یکدیگر را ملاقات می کنند، رابطه ای عاشقانه، دوسویه و بادوام در پی آن پدید می آید. اما چه می شود که افراد اغلب خود را در روابطی می بینند که نیروی عشق آن ها را همانند قطب های مخالف آهن ربا، به سوی یکدیگر جذب می کند؟ رابطه ای که ابتدا همانند قصه های پریان است، اما با گذشت زمان به سوهانی تبدیل می شود که با عشق، درد و امید، یأس روح مان را می خراشد. چرا جذب اشخاصی می شویم که موجب رنجش ما می شوند؟ کتاب حاضر به خواننده کمک می کند تا درک کند چرا افراد ازخودگذشته، صبور و بخشنده (هم وابسته ها) جذب افرادی می شوند که خودمحور، خودپسند و کنترل گرند (سلطه جویان عاطفی)؟ راس روزنبرگ با بهره گیری از تجارب شخصی خود در حوزه روان درمانی، به بهترین شیوه فرایند جذب را برای خواننده توضیح می دهد و به بررسی انواع اختلالات در روابط بین فردی می پردازد.

یافتن شریک عاطفی با استفاده از قطب نمای عشقیِ استعاری

نوبت به روابط عاشقانه که می رسد، همه ما آهن رباهای انسانی هستیم! سندروم آهن ربای انسانی، یک تعبیر استعاری دیگر برای نیروی ناخودآگاهی است که افراد متضاد ولی سازگار را به هم وصل می کند و به رابطه ماندگار و باثبات می کشاند. این سندروم با اینکه از نظریه زنجیره خویشتن ساده تر است و جامعیت کمتری دارد، همچون آن مبنایش این است که دو شریک عاطفی احتمالی، به خاطر تیپ های شخصیتی متضاد ولی سازگار و هماهنگ خود، جذب یکدیگر می شوند. زنجیره خویشتن، بر گرایش خویشتن فرد با مقادیر زتجیره خویشتن تمرکز می کند، اما سندروم آهن ربای انسانی، محرکه جذب را بررسی می کند، آن هم با استفاده از قطب نما و آهن ربای فرضی که مثل قطب نماها و آهن رباهای واقعی، با ویژگی های مغناطیسی خود عمل می کنند. ما به عنوان آهن رباهای انسانی، به سمت شریک عاطفی کشیده می شویم که قطب مغناطیسی اش مخالف قطب مغناطیسی ماست.

با اینکه تلاش می کنیم شریک عاطفی ای بیابیم که بدون قید و شرط به ما عشق، احترام و توجه بدهد و رابطه ای دوطرفه و متقابل با ما برقرار کند، تمایل داریم یک قطب نمای عشقی استعاری را دنبال کنیم که قدرتمندانه انتخاب های ارتباطی مان را هدایت می کند. دانسته یا ندانسته، همه ما وقتی به دنبال شریک عاطفی ایده آل هستیم، از قطب نمایی استعاری استفاده می کنیم. با اینکه آگاهانه قصد داریم جهت دیگری را انتخاب کنیم، به اجبار در راهی قرار می گیریم که به سمت آن هدایت می شویم. با وجود قول هایی که به خودمان داده ایم که انتخاب های عاقلانه، مطمئن و سالم انجام دهیم، نمی توانیم در برابر کشش مسحورکننده به سمت جهتی که قطب نمایمان نشان می دهد، مقاومت کنیم. این گونه است که عشاق نگون بخت، خواه ناخواه به هم وصل می شوند؛ نه به واسطه انتخاب های آگاهانه شان، بلکه به خاطر اینکه قطب نمای استعاری شان آن ها را به آغوش عاشقانه هم سوق داده است.

نخستین چاپ کتاب سندرم آهن ربای انسانی با ترجمه زهرا باختری در 244 صفحه با شمارگان یک هزار نسخه به بهای 41 هزار تومان از سوی انتشارات چترنگ راهی بازار نشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4505

به "ما آهن رباهای انسانی هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ما آهن رباهای انسانی هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید