قلعه توران دخت ساسانی در استان یزد ثبت ملی شد

به گزارش مجله هاستفا، قلعه توران دخت ساسانی در روستای تاریخی توران پشت شهرستان تفت یزد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

قلعه توران دخت ساسانی در استان یزد ثبت ملی شد

ایسنا: قلعه توران پشت که روز گذشته در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، روی صفه ای در دامنه کوه قرار گرفته که از فراز آن دشتی سرسبز، کوه هایی به نام تخت رستم و تخت سلیمان و از سوی دیگر، روستای توران پشت با بقعه های پایدار و محکم شیخ جنید و چهل دخترون به خوبی دیده می شوند و همین مسئله منجر شده تا بر ارزش تاریخی آن بیافزاید.

اهالی روستای تاریخی توران پشت که از یزد فاصله نسبتاً زیادی داشتند، در گذشته برای دفاع از خود در برابر خطر هجوم غارتگران و متجاوزانی که بیشتر از سمت بیابان های بین استان های یزد و فارس آنها را تهدید می کردند، به این قلعه پناه می برند و همین عامل منجر به تقویت نگاه اساطیری این بنای تاریخی شده است.

این قلعه از نظر کاربرد سنگ در ساخت بنای آن، منحصر به فرد است و تعداد زیادی حجره در آن وجود دارد که هر خانواده روستا، حجره ای در اختیار داشته و مواد غذایی مانند حبوبات، خشکبار، آرد و سایر موارد را به گونه ای طبقه بندی شده در محل های مخصوصی انبار می کردند و از این رو یک قلعه حفاظتی ـ زیستی به شمار می آمده است.

ویژگی دیگر این قلعه، در سنگی بزرگ آن است که البته تخریب شده و از بین رفته است اما نوع سنگ های رسوبی همان تپه است. از سوی دیگر این قلعه تاریخی که گفته می شود توران دخت ساسانی آن را بنا کرده، در گذر زمان تخریب شده و بازمانده آن که تنها اتاق هایی از قلعه که محل نگهداری آذوقه بوده، سالم باقی مانده است.

قطعاً ثبت این جاذبه تاریخی در فهرست آثار ملی که مورد استقبال گردشگران نیز واقع شده است، منجر به حفاظت هر چه بیشتر از این جاذبه خواهد کرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4213

به "قلعه توران دخت ساسانی در استان یزد ثبت ملی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه توران دخت ساسانی در استان یزد ثبت ملی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید