شهر ممنوعه در پکن

به گزارش مجله هاستفا، شهر ممنوعه (Forbidden City) که آن را با نام های موزه قصر و در زبان چینی گو گونگ هم می شناسند، در مرکز شهر پکن قرار گرفته و زمانی محل سکونت 24 امپراتور از سلسله های مینگ و کینگ در بازه زمانی 1368 تا 1911 بوده است. این مجموعه در مدت 14 سال و در زمان سلطنت امپراتور چنگزو از خاندان مینگ ساخته شد. ستاره شناسان باستانی چینی بر این باور بودند که ستاره ارغوانی (ستاره قطبی) در مرکز بهشت قرار گرفته است و در نتیجه پادشاهان که از بهشت به روی زمین آمده اند، باید در قصری ارغوانی زندگی نمایند. به همین دلیل سکونتگاه پادشاه بر روی زمین، شهر ارغوانی نام گرفت. ورود به این شهر بدون اجازه خاص امپراتور ممنوع بود، به همین دلیل این قصر با نام شهر ارغوانی ممنوعه و بعد از آن شهر ممنوعه مشهور شد .

شهر ممنوعه در پکن

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

شهر ممنوعه در پکن به روایتی وسیع ترین و کامل ترین مجموعه معماری چوبی در دنیا است

معرفی شهر ممنوعه

کار ساخت شهر ممنوعه که در کشور چین به عنوان کاخ سلطنتی سلسله مینگ مورد استفاده قرار می گرفته است این کاخ زبیا سال ها بیسته بودن و بازدید از آن برای تمامی افراد ممنوع بوده است در مقالعه زیر متوجه خواهی شد که دلیل آن چه بوده است و به چه دلیل آن را ممنوعه گویند . در سال 1406 پس از میلاد ساخته شد و همچنین در سال 1420 با کوشش و زحمت ده ها هزار نفر کارگر به انتها رسیده است و اینکه کاخ مستطیل شکل بودهه و این بنا 961 متر از جنوب به شمال و 735 متر از غرب به شرق امتداد نیز دارد. شهر ممنوعه شهری قدیمی در منطقه شهر توریستی پکن بوده و جزو پایتخت کشور چین است و یکی از مهمترین دیدنی های تاریخی این کشور به شمار می آید. بیشتر مسافرینی که سفر به چین را تجربه نموده اند از این مکان زیبا دیدن نمودند و در ادامه این اثر نادر و پر دردسر با ساختاری مستطیل شکل و مساحتی حدود 72 هکتار را دارد، ابعاد آن 961 متر طول در امتداد شمال به جنوب و 753 متر عرض در امتداد شرق به غرب است.

این مجموعه تاریخی دیواری با ارتفاع 10 متر و خندقی با عرض 52 متر دورتا دور مجموعه را فراگرفته است و از لحاز امنیتی جز امن ترین مکان های این کشور در زمان خود بوده است و دیوار در هر ضلع خود یک دروازه را جای داده است.که به عظیمی به کوچه میباشد، بر روی ضلع جنوبی به نام دروازه نیمروز و بر روی ضلع شمالی به نام دروازه نیروی ایزدی قرار گرفته است و دیوارها ضخیم هستند و طوری طراحی شده اند که در برابر آتش توپخانه آن موقع مقاومت نمایند و سربازان هم نمیتوانستند به راحتی از بالا بروند .

درباره شهر ممنوعه در پکن بیشتر بدانید

شهر ممنوعه در پکن کاملا طبق نظام تشریفاتی در سلسله های فئودالی و اصول طبقاتی نیز ساخته شده است، طرح کلی این نما و وسعت، شیوه معماری، رنگ و تزیینات همه نمایانگر امتیاز خاندان سلطنتی و سلسله مراتب اشرافی نیز است و اینکه 3 قصر این مجموعه یعنی عظیم را در بر میگیرد : قصر تای حه، قصر جون حه و قصر بایو حه که توجه را بیشتر جلب می نمایند، محل اعمال قدرت امپراتوری امپراتوران و برپایی مراسم پرشکوه بوده است و قصر تای حه مرکز تمام شهر ممنوعه و تخت سلطنتی طلایی رنگ امپراتور در این قصر دیده می گردد و این قصر دارای مجلل ترین معماری در شهر ممنوعه است، در ضمن این قصر در شمال میدان بر سکوی مرمری سفید رنگی به مساحت 30 هزار متر مربع و بلندای 8 متر ساخته شده است. ارتفاع آن 40 متر است که به لحاظ ارتفاع میتوان به عنوان بلندترین بنای شهر ممنوعه است و در فرهنگ چین، اژدها نماینده قدرت امپراتوری است و امپراتور پسر آسمانی اژدهای حقیقی نامیده می گردد . درون قصر تای حه در بالا و پایین با حدود 13 هزار شکل اژدها تزیین شده است. نمایی ازشهر ممنوعه تعداد قصرها و اتاق ها در شهر ممنوعه بسیار زیاد است.

همچنین قصرهای باستانی پکن نماینده معماری قصرهای چین و تاریخ آن نیز به شمار می آید و شهر ممنوعه در نیز نامیده می گردد و قصرهای سلطنتی سلسله های تاریخی مین و چینگ بوده است و جمعا 24 امپراتور در این قصرها زندگی نموده اند و این قصرهای باستانی 720 هزار مترمربع مساحت دارد و بیش از 9 هزار اتاق را شامل می گردد ؛ دیوار سرخ رنگ به ارتفاع چند متر و به طول بیش از 3400 متر شهر ممنوعه را احاطه نموده و بیرون این دیوار رودخانه حفاظتی جاری است.

اعتقاد مردم درباره شهر ممنوعه پکن

می گویند جمعا 9999.5 اتاق در آن وجود دارد. به اعتقاد پیشینیان چینی اقامتگاه امپراتوران آسمانی دارای 10 هزار اتاق است و امپراتورانی که پسر امپراتور آسمانی دانسته می شدند باید خویشتندار بوده و نمی بایست از شمار اتاق های امپراتور آسمانی تجاوز می کردند. از این رو شمار اتاق های شهر ممنوعه نیم اتاق کمتر از شمار اتاق های کاخ آسمانی است. جالب است که بدانید شهر ممنوع را بیشتریت مردمی که به صورت توریستی به شهر پکن سفر مینمایند تجربه مینمایند و به همین علت آژانس ، گردشگران خود را به صورت رایگان به این مکان توریستی می برد.

حقایقی بسیار جالب در خصوص شهر ممنوعه در چین

احداث شهر ممنوعه در سال 1406 میلادی با دستور جودی دومین امپراتور سلسله مینگ نیز شروع شد و شهر در مدت 14 سال به اتمام رسید این بنایی تاریخی از لحاظ امنیتی در زمان خود نیز بسیار عالی بوده است و تا سال 1911 میلادی و نابودی سلسله چینگ، جمعا 24 امپراتور در این شهر اقامت نموده یودند و بر کشور چین فرمانروایی میکرند از سال 1924 به بعد بازدید از این مجموعه به عنوان کاخ موزه برای عموم آزاد شد و ممنوعه بودن آن نیز اتمان یافت ، دیوار قرمز رنگ آن به ارتفاع چند متر و به طول بیش از 3400 متر بوده و شهر ممنوعه را نیز احاطه نموده و بیرون این دیوار رودخانه حفاظتی جاری است است که از تجاوز بیگانهگان در مقابل آنها محافظت میکیرد ، مساحت شهر ممنوعه در پکن دو برابر واتیکان و سه برابر ارگ کرملین میباشد و بر این اساس و حدس و گمان ها تعداد 1 میلیون نفر کارگر و هنرمند برای ساخت شهر ممنوعه کوشش می کردند و به مدت 14 سال کار نموده اند.

منبع: معراج
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 3751

به "شهر ممنوعه در پکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر ممنوعه در پکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید