سیاره جهنمی با دمای چندصد درجه سانتیگراد شناسایی شد

به گزارش مجله هاستفا به نقل از دیجیتال ترندز، دمای سیاره یادشده که با عنوان LHS 3844b نام گذاری شده به علت فعالیت مداوم گدازه های آتشفشانی در سطح آن و عدم وجود هیچ گونه جو پایدار به دور سیاره به چند صد درجه سانتیگراد می رسد.

سیاره جهنمی با دمای چندصد درجه سانتیگراد شناسایی شد

آنالیز هایی که در این زمینه با استفاده از تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا اجرا شده حاکیست که فاصله سیاره مذکور با کره زمین به 48.6 سال نوری می رسد. سیاره مذکور به دور ستاره ای کوتوله می شود که بخش عمده ای از انرژی و حرارت خود را از دست داده و در دوره پایانی حیات خود به سر می برد.

سیاره مذکور هر 11 ساعت به دور ستاره مذکور می شود و این امر نشانه فاصله بسیار اندک LHS 3844b و ستاره یادشده است. به نظر می رسد که نیمی از این سیاره همواره رو به ستاره است و همین امر دمای آن را تا 770 درجه سانتیگراد افزایش می دهد. همین گرمای شدید باعث درخشش شدید LHS 3844b و کشف و شناسایی آن شده است.

سوی دیگر سیاره مذکور بسیار خنک تر است و همین امر نشان دهنده عدم وجود هرگونه جو پایدار در این سیاره است. علت آن است که در صورت وجود جو پایدار بادهایی شکل می گرفتند که گرمای سوی دیگر را به بخش سردتر منتقل می کردند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 307

به "سیاره جهنمی با دمای چندصد درجه سانتیگراد شناسایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاره جهنمی با دمای چندصد درجه سانتیگراد شناسایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید