ساختار و کارکردهای استخوان اسفنوئید

به گزارش مجله هاستفا، استخوان اسفنوئید که یکی از هشت استخوان جمجمه است ساختار پیچیده ای دارد. در این مقاله اطلاعاتی درباره ساختار و کارکردهای استخوان اسفنوئید ارائه شده است.

ساختار و کارکردهای استخوان اسفنوئید

مترجم: امین حسین پور

منبع:راسخون

استخوان اسفنوئید که یکی از هشت استخوان جمجمه است ساختار پیچیده ای دارد. در این مقاله اطلاعاتی درباره ساختار و کارکردهای استخوان اسفنوئید ارائه شده است.

از 206 استخوان موجود در بدن انسان، 22 استخوان در جمجمه وجود دارد. از این 22 استخوان، 8تای آن ها استخوان های جمجمه و بقیه استخوان های صورت هستند. استخوان های جمجمه شامل استخوان پیشانی، دو استخوان آهیانه، استخوان قمحوده، استخوان اسفنوئید، دوازده استخوان گیجگاهی و استخوان اتموئید هستند. استخوان اسفنوئید شکل جالبی دارد. این استخوان که در مرکز جمجمه قرار گرفته است شبیه به خفاش یا پروانه ای است که بال های آن باز شده اند. استخوان اسفنوئید که یکی از استخوان های پییچده بدن انسان است، کار اصلی آن یاری به تشکیل طرفین جمجمه و پایه نوروکرانیوم است. استخوان اسفنوئید بعلاوه به تشکیل دیواره های حدقه ها یاری می نماید که دو حفره ای هستند که چشم ها را در خود جای داده اند.

استخوان اسفنوئید در کنار اینکه برای تشکیل ساختارهای آناتومیک جمجمه قابل استفاده است، کارکردهای دیگری هم دارد:

استخوان اسفنوئید به اسم محلی برای اتصال عضلاتی است که به ما یاری می نمایند غذا را بجویم.

استخوان اسفنوئید شامل چندین شکاف و فورامن است که سوراخ هایی هستند که به وسیله آن ها اعصاب و شریان های سر و گردن عبور می نمایند. برای مثال، عصب چشم به وسیله شکاف های حدقه ای پایینی عبور می نماید.

این استخوان بعلاوه به تشکیل قسمت های جانبی جمجمه یاری می نماید.

استخوان اسفنوئید شامل ساختارهای زیر است:

تنه

دو بال بزرگ

دو بال کوچک

Pterygoid processes

تنه بخش مکعب شکل استخوان اسفنوئید است که در مرکز واقع شده است. شش سطح وجود دارند که شامل سطوح بالایی، پایینی و پسین در هر دو طرف هستند. تنه شامل سینوس های اسفنوئید است که یکی از چهار حفره پر شده با هوای واقع در جمجمه هستند که به حفره بینی متصل شده اند. در هر طرف تنه راستا کانال مانندی برای شریان کاروتید داخلی وجود دارد. در سطح بالایی تنه حفره بزرگی برای غده هیپوفیز وجود دارد.

بال های کوچک

بال های کوچک در واقع دو صفحه استخوانی مسطح، مثلثی شکل و بال مانند هستند که در سطح جانبی هر دو طرف تنه استخوان اسفنوئید امتداد یافته اند. زیر آن ها بال های بزرگ جفت شده قرار دارند. کانال های نوری که به حدقه چشم ها ختم می شوند در پایه بال های کوچک واقع شده اند. بال های کوچک بخش کوچکی از دیواره پسین میانی حدقه هستند و لبه های آزاد آن ها به اسم مرزی بین بخش خلفی حفره جمجمه پیشین و میانی عمل می نمایند. لبه ها در جلوی بال های کوچک به بخش حدقه ای استخوان پیشانی متصل هستند. شکاف حدقه ای بالایی که سوراخی باریک بین بال های بزرگ و کوچک است به طور مورب در پشت حدقه امتداد یافته است. اعصاب اکولوموتور، قرقره ای، سه شاخه و ابدوسنس به وسیله این شکاف عبور می نمایند. عصب و شریان بینایی از کانال نوری که در امتداد بال واقع شده است عبور می نمایند.

بال های بزرگ

بال های بزرگ بزرگتر از بال های کوچک هستند. این صفحات استخوانی به سمت بالا، طرفین و پشت انحنا دارند. این به تشکیل کف و بعلاوه دیواره جانبی وسط جمجمه یاری می نماید. آن ها چهار سطح دارند که عبارتند از سطح مغزی، حدقه ای، گیجگاهی و فکی. در سطح مغزی که با حفره جمجمه ای روبروست، سوراخ گردی وجود دارد که انشعاب عصب فکی عصب سه شاخه عبور می نماید. سطح حدقه ای دیواره جانبی حدقه مربوطه را شکل می دهد درحالیکه تاج زیرگیجگاهی در سطح گیجگاهی قرار گرفته است.

Pterygoid processes

Pterygoid processes از محل اتصال بال های بزرگ و تنه استخوان اسفنوئید به سمت پایین امتداد یافته اند. کانالی از عقب تا جلو در پایه هر Pterygoid processes عبور می نماید. هر یک از این Pterygoid processes شامل صفحه ای جانبی و میانی است. حفره Pterygoid تقعری است که بین صفحه جانبی و میانی قرار گرفته است. عضله Pterygoid جانبی که حرکت فک هنگام جویدن را تسهیل می نماید به صفحه جانبی متصل است. عضلات درگیر در بلع به صفحه میانی متصل هستند.

در خاتمه، ساختار پیچیده استخوان اسفنوئید به این واقعیت نسبت داده می گردد که آن با چندین استخوان جمجمه مرتبط است. استخوان اسفنوئید به تشکیل حدقه ها و همچینین اتصال عضلات که جویدن و بلع را تسهیل می نمایند نقش دارد. می توان اضافه نمود که استخوان اسفنوئید به اسم راستای برای عبور اعصاب و رگ های خونی مهم عمل می نماید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: راسخون
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 8866

به "ساختار و کارکردهای استخوان اسفنوئید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساختار و کارکردهای استخوان اسفنوئید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید