زبان اشاره حقی برای همه

به گزارش مجله هاستفا، افراد به طور معمول امکان برقراری تعاملِ کلامی با دیگران را حق مسلم شان فرض نموده و آن را بدیهی می پندارند.

زبان اشاره حقی برای همه

به گزارش خبرنگاران، این درحالیست که موانع حائز اهمیت موجود در برقراری ارتباط و تعامل به زبان اشاره، بسیاری از افراد ناشنوا را در برخورداری از این حق ابتدایی و تعاملات اساسی و پایه ای در زندگی محروم می نماید.

بیش از 70 میلیون نفر از افراد ناشنوا در سراسر دنیا برای ارتباط با محیط و افراد اطراف خود از زبان اشاره استفاده می نمایند. زبان اشاره به آنان اجازه می دهد تا آموزش ببینند، کار نمایند، به خدمات مورد احتیاج خود دسترسی و در جوامع اطراف خود حضور داشته باشند.

سایت دیدبان حقوق بشر در این باره نوشت: کنوانسیون حقوق معلولین سازمان ملل از تمامی کشورها درخواست نموده تا استفاده از زبان اشاره را با این هدف که تمامی افراد معلول از حقوق برابر با افراد دیگر برخوردار باشند، بپذیرند، تسهیل نمایند و بهبود دهند.

هرچند، تحقیقات دیدبان حقوق بشر در سراسر دنیا نشان می دهد ناشنوایان اغلب در دسترسی به خدمات پایه ای محدودیت دارند. در هند و روسیه کمبود مترجمان زبان اشاره و اطلاعات به شکل های قابل دسترس، مانعی بر سر راه خدمات عمومی به حساب می آید. همچنین در این کشورها و بعضی کشورهای دیگر موانع ارتباطی، دسترسی به خدمات و مراقبت های درمانی برای ناشنوایان را مختل می سازد.

مواردی از بچه ها ناشنوا در نپال، چین و شمال اوگاندا گزارش شده که از حق تحصیل به زبان اشاره محروم شده اند. در برزیل، بسیاری از ناشنوایان عمر خود را در موسساتی می گذرانند که در این موسسات از برقراری ارتباط سازنده محروم هستند زیرا چگونگی برقراری ارتباط به زبان اشاره را آموزش ندیده اند.

دیدبان حقوق بشر با تاکید بر حق برابر تمامی افراد نسبت به دسترسی به اطلاعات، فرمت های متعددی را ارائه نموده که دسترسی افراد به خدمات و اطلاعات ممکن گردد.

بیست و سوم سپتامبر روز بین المللی زبان های اشاره نامگذاری و شعار سال جاری نیز تحت عنوان زبان اشاره حق همه افراد انتخاب شده است.

بنابر گزارش فدراسیون دنیای ناشنوایان، حدود 72 میلیون نفر در دنیا ناشنوا هستند که بیش از 80 درصد آنان در کشورهای در حال توسعه زندگی می نمایند. در مجموع، آنان از بیش از 300 زبان اشاره مختلف بهره می برند.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 350

به "زبان اشاره حقی برای همه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زبان اشاره حقی برای همه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید