رکورد تاریخی فراوری گاز ایران شکست، سبقت گازی از آمریکا و روسیه

به گزارش مجله هاستفا، به گزارش خبرنگاران، گزارش های منتشر شده از سوی شرکت برتیش پترولیوم انگلیس نشان می دهد تا خاتمه سال 2013 میلادی ایران با فراوری سالانه 166 میلیارد مترمکعب گاز پس از کشورهای ایالات متحده آمریکا، روسیه و کانادا در ردیف چهارمین کشور بزرگ فراوریکننده گاز دنیا قرار گرفته بود.

رکورد تاریخی فراوری گاز ایران شکست، سبقت گازی از آمریکا و روسیه

با این وجود با بهره برداری از بخش هایی از طرح توسعه فاز 12، 15 تا 18 پارس جنوبی فراوری گاز طبیعی ایران در 295 روز نخست امسال معادل با کل سال 1392 بوده است.

آمارهای رسمی وزارت نفت نشان می دهد که در طول 295 روز نخست امسال بیش از 160 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در ایران فراوری شده است نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی حدود 16 میلیارد متر مکعبی را به ثبت رسانده است.

فراوری گاز طبیعی ایران در حالی در طول نزدیک به 10 ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته جهشی حدود 16 میلیارد مترمکعبی را تجربه می نماید که پیش بینی می گردد با توجه به بهره برداری از بخش هایی از طرح توسعه فاز 12، 15 تا 18 پارس جنوبی، فراوری گاز ایران تا انتها امسال به مرز 200 میلیارد متر مکعب افزایش یابد.

بر اساس اعلام شرکت ملی نفت ایران هم اکنون با بهره برداری از تعدادی از چاه ها، سکوهای دریایی و ردیف های شیرین سازی پالایشگاهی روزانه نزدیک به 100 میلیون مترمکعب گاز بیشتری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از پارس جنوبی برداشت می گردد.

به عبارت دیگر در شرایط فعلی به طور متوسط روزانه 60 میلیون مترمکعب گاز در فاز 12 پارس جنوبی، 12.5 میلیون مترمکعب گاز در فاز 17 و18 پارس جنوبی و حدود 20 تا 25 میلیون مترمکعب از فاز 15 و16 پارس جنوبی گاز از مخزن مشترک برداشت و پس از فرآورش به شبکه سراسری خطوط لوله کشور تحویل داده می گردد.

افزایش فراوری گاز ایران با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی در حالی رقم می خورد که تا چند هفته آینده موسسه برتیش پترولیوم گزارش جدیدی درباره آخرین وضعیت فراوری گاز طبیعی در کشورهای مختلف دنیا ارائه می نماید.

مطابق با گزارش سال 2013 میلادی این موسسه انگلیسی آمریکا با فراوری سالانه 687 میلیارد مترمکعب، روسیه با 604 میلیارد متر مکعب، ایران با 166 میلیارد متر مکعب، کانادا با 154 میلیارد متر مکعب، قطر با 158 میلیارد متر مکعب جز کشورهای بزرگ فراوری کننده گاز دنیا هستند.

با این وجود جمهوری اسلامی ایران با ثبت یک رکورد تاریخ ساز و افزایش 16میلیارد مترمکعبی فراوری گاز در سال 2014میلادی با پیشی دریافت از آمریکا و روسیه به عنوان 2 غول گازی، بیشترین افزایش فراوری گاز دنیا را به نام خود ثبت کرد.

درآمد 5 میلیارد دلاری با افزایش گازرسانی به نیروگاه ها

آمارهای شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران نشان می دهد سال گذشته حدود 24 میلیارد لیتر نفت کوره و گازوئیل در نیروگاه های برق کشور مصرف شده و این در حالی است به جهش فراوری گاز طبیعی در پارس جنوبی، رشد مصرف سوخت مایع در واحدهای نیروگاهی منفی شده است.

ازاین رو ازابتدای امسال تاکنون حدود 43 میلیارد مترمکعب گاز در نیوگاه ها مصرف شده است که حجم تحویل گاز به واحدهای فراوری برق کشور در امسال در مقایسه با سال گذشته حدود 10 میلیارد مترمکعب تفزایش را نشان می دهد.

آمارهای وزارت نفت حاکی از آن است که در طول نزدیک به 295 روز نخست امسال به طور متوسط روزانه حدود 150 میلیون مترمکعب گاز به نیروگاه ها تحویل شده است.

قطعا در ماجرای افزایش تحوی گاز به نیروگاه ها رد پای پارس جنوبی هم به چشم می خورد و با افزایش فراوری و انتقال گاز از این میدان مشترک با قطر، علاوه بر کاهش مصرف نفت کوره و گازوئیل در نیروگاه ها به میزان قابل توجه ای هم میزان آلایندگی های حاصل از مصرف فرآورده های نفتی در واحدهای نیروگاهی کاسته شده است.

برآورد مالی افزایش فراوری و عرضه گاز به نیروگاه ها نشان می دهد که با افزایش عرضه 10 میلیارد متر مکعبی گاز به نیروگاه ها از مصرف معادل 10 میلیارد لیتر سوخت مایع جلوگیری شده است که با احتساب هر لیتر 50 سنت قیمت گازوئیل صادراتی ایران حدود پنج میلیارد دلار در مصرف سوخت صرفه جویی حاصل شده است.

علاوه بر این در طول 295 روزنخست امسال هم حدود 27 میلیارد مترمکعب گاز به صنایع عمده، کارخانه ها و صنایع پتروشیمی کشور تحویل شده است.

جهش صادرات گاز ایران در سال 93

به گزارش خبرنگاران، همزمان با افزایش فراوری و گازرسانی به نیروگاه های برق، صنایع و پتروشیمی ها از ابتدای امسال، با راه اندازی فازهای مختلف پارس جنوبی، حجم صادرات گاز ایران هم با افزایش 10 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته روبرو شده است.

بر این اساس ایران در طول 295 روز نخست امسال در حالی هشت میلایرد مترمکعب گاز به ترکیه و جمهوری نخجوان صادر نموده است که حجم صادرات گاز ایران در مدت مشابه سال گذشته حدود هفت میلایرد مترمکعب بوده است.

علاوه بر این با راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی و امکان افزایش 200 مییون مترمکعبی فراوری گاز از فازهای مختلف این میدان مشترک با قطر تا انتها سال اینده، مهمترین زیر ساخت صادرات این انرژی پاک به کشورای مختلف منطقه خاورمیانه و اتحادیه اروپا فراهم یم گردد.

تاکنون ایران قراردادی به منظور صادرات 25 میلیون مترمکعب گاز به عراق امضا نموده است که پیش بینی می گردد در صورت تعلیق کامل تحریم ها امکان صادرات گاز بیشتر به کشورهای اروپایی هم فراهم گردد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 450

به "رکورد تاریخی فراوری گاز ایران شکست، سبقت گازی از آمریکا و روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکورد تاریخی فراوری گاز ایران شکست، سبقت گازی از آمریکا و روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید