در امضای قرارداد کار دقت کنید

به گزارش مجله هاستفا، طبق قانون، نوع کار یا وظیفه ای که کارگر موظف به انجام آن است باید در قرارداد همراه با حقوق، ساعت کار، محل انجام کار، تاریخ انعقاد قرارداد، مدت قرارداد و سایر مواردی که به موجب عرف لازم است حتما مشخص شود.

در امضای قرارداد کار دقت کنید

یکی از مهمترین نکاتی که در قانون و مسائل حقوقی باید به آن توجه داشت چگونگی تنظیم قرارداد است. البته در تنظیم قرارداد های کار هم باید نکات مهمی رعایت شود که در غیر این صورت ممکن است برای کارگر و کارفرما مشکلاتی به وجود آید . به همین منظور در خبرنگاران نکات حقوقی که هنگام امضای قرارداد کاری باید در نظر داشت بررسی شده است.

ذکر تعهد دو طرف

در قرارداد کار باید تعهد کارگر و کارفرما ذکر شود. در صورتی میان دو طرف اختلافی به وجود آید؛ مرجع حل اختلاف بین آن ها ممکن است شورای اسلامی کار، انجمن های صنفی، هیئت تشخیص حل اختلاف کاری یا هیئت حل اختلاف کارگر و کارفرما باشد.

کتبی بودن قرارداد

اولین نکته ای که در هنگام امضای قرارداد کار باید به آن توجه داشت کتبی یا شفاهی بودن آن است. قانون به کارگران توصیه کرده که تمام قرارداد ها را به صورت کتبی امضا تا اگر برای هر یک از کارگران مسئله ای پیش آید بتوانند مشکل خود را در اتحادیه صنف مربوطه برطرف کنند.

قراردادهای کار در چند نسخه باید تهیه شود؟

در ماده 10 قانون کار نکات مهمی که در قرارداد ها باید ذکر شود مشخص شده است. به موجب این قانون، نوع کار یا وظیفه ای که کارگر موظف به انجام دادن آن است باید در قرارداد همراه با حقوق، ساعت کار، محل انجام کار، تاریخ انعقاد قرارداد، مدت قرارداد و سایر مواردی که به موجب عرف وجود دارند، مشخص شود.

در این قانون ذکر شده که قرارداد باید حتما در 4 نسخه تنظیم و در اختیار کارگر،کارفرما،اداره کار محل و شورای اسلامی کار قرار گیرد.

کارفرما وظیفه دارد شرایط مناسب کار را برای کارگر خود به وجود آورد و اگر به تعهداتی که در قرارداد ذکر شده عمل نکند کارگر می تواند بر اساس قانون کار از کارفرمای خود شکایت کند تا کارفرما با حضور در مراجع مربوطه پاسخگو باشد.

`پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با قوانین بیمه بیکاری مطلب بیمه بیکاری و نکات حقوقی آن را مطالعه کنید.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: پیام دلتا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 3100

به "در امضای قرارداد کار دقت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در امضای قرارداد کار دقت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید