جدیدترین تصاویر از مریخ منتشر شد

به گزارش مجله هاستفا، مریخ نورد کنجکاوی (Curiosity rover) ناسا اخیرا تصاویر جدیدی از سیاره سرخ و دهانه گیل به ثبت رسانده است.

جدیدترین تصاویر از مریخ منتشر شد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از دیلی میل، مریخ نورد کنجکاوی اخیرا یک سری تصاویر جالب از منظره خاص سیاره مریخ به ثبت رسانده است. این مریخ نورد 3 نوامبر سال جاری توسط دوربین Right Navigation خود پیروز به ثبت تصاویر زیر از سیاره سرخ شد. ناسا تصاویر مذکور را سُل 2573 (Sol 2573) نامیده است. یک سل برابر با یک روز مریخ است. در این تصویر دهانه گیل و منطقه ای موسوم به بات مرکزی (Central Butte) قابل مشاهده است. کنجکاوی با تجزیه و تحلیل لایه های سنگ رسوبی در اطراف بات مرکزی ، به دانشمندان این امکان را می دهد تا سرنخ هایی راجع به وجود آب در گذشته مریخ به دست آورند.

کریستن بنت (Kristen Bennett) زمین شناس سیاره ای ناسا گفت: پس از همه این مشاهدات ، کنجکاوی شروع به حرکت در اطراف بات می کند تا آن را به طور کامل آنالیز کند. ما انتظار داریم که کنجکاوی در مشاهدات بعدی نماهای شگفت انگیز از بات مرکزی را ثبت کند.

این مریخ نورد در تاریخ 11 اکتبر پس از آنکه دومین آزمایش شیمی خیس(wet chemistry) خود را با استفاده از حلال ها برای کمک به آزمایشگاه قابل حمل آن در شناسایی مولکول های مبتنی بر کربن مورد نیاز برای تشکیل زندگی که ترکیبات آلی(organic compounds) نام دارند، به سرانجام رساند یک سلفی از خود گرفت.

در حدود 984 فوت(300 متر) پشت این مریخ نورد، منطقه ورا روبن ریج(Vera Rubin Ridge) قرار گرفته است که کنجکاوی تقریباً یک سال پیش از آن خارج شد. جلوتر از این منطقه، می توانید گودال گیل و لبه شمالی این گودال را مشاهده کنید. کنجکاوی به کوه شارپ که کوهی به طول 5 مایل(5 کیلومتری) است و در داخل گودال قرار گرفته است، صعود کرده و این سلفی را از خود به ثبت رسانده است.

⁣ کوه ائولیس یا کوه شارپ، یک کوه در مریخ است که در مرکز گودال گیل(Gale Crater) سربرافراشته است. ارتفاع این کوه از کف گودال گیل بیش از 5.5 کیلومتر است. گودال گِیل، دهانه ای در مریخ است که در اثر تغییری در سطح مریخ شکل گرفته و شواهد بسکمک مبنی بر وجود آب در گذشته در آن دیده می شود. وجود چنین شواهدی، گودال گِیل را به مکان مناسبی برای آنالیز های مریخ نورد کنجکاوی تبدیل کرده است. این سلفی توسط تصویربردار لنز دستی مریخ نورد(Mars Hand Lens Imager) گرفته شده است. این دوربین در انتهای بازوی روباتیک مریخ نورد قرار گرفته است.

این مریخ نورد که در حال حاضر در ماموریت به سر می برد، هنگام حرکت در مریخ و ارسال داده های جدید در مورد محیط مریخ و تغییرات آن به مرور زمان، نمونه هایی را از هر لایه جمع آوری می کند. شاید کنجکاوی در ماموریت های آینده خود بتواند لایه های بیشتری را برای ارزیابی ساختار صخره های مریخ، مورد آنالیز قرار دهد. این ماموریت ها می توانند از اسرار بیشتری در مورد مریخ میلیون ها سال پیش پرده بردارند.

مریخ نورد کنجکاوی

این کاوشگر پیچیده ترین کاوشگری است که سازمان فضایی آمریکا، ناسا، به سیاره سرخ (مریخ) فرستاده است. این خودروی شش-چرخه 2.9 متر طول و ارتفاعی به اندازه قد یک انسان معمولی و 899 کیلوگرم وزن دارد و می تواند بر روی سطح سیاره حرکت کند و از موانعی تا ارتفاع 75 سانتی متر بالا رود و دارای یک باتری پلوتونیوم است که به آن اجازه می دهد تا بیش از 10 سال به حرکت ادامه دهد که برای بازدید از کل کفِ گودال گیل و حتی صعود به قله کوه شارپ در مریخ زمانی کافی است. این وسیله که مجهز به انواع تجهیزات علمی است، می تواند از خاک نمونه برداری و سنگ ها را سوراخ کند. یک بازوی رباتیک، نمونه ها را برای آنالیز ترکیب شیمیایی به آزمایشگاه درون وسیله منتقل می کند.

نماشو: شبکه تبلیغاتی نماشو | آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، ثبت آگهی رایگان، آگهی رایگان اینترنتی، رپورتاژ رایگان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 1337

به "جدیدترین تصاویر از مریخ منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین تصاویر از مریخ منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید