تخریب آرامگاهی تاریخی در خوزستان

به گزارش مجله هاستفا، آرامگاه یعقوب لیث صفاری با شماره 2550 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، متاسفانه این آرامگاه به تازگی تخریب شده است.

تخریب آرامگاهی تاریخی در خوزستان

یک فعال میراث فرهنگی استان خوزستان از تخریب شدن آرامگاه یعقوب لیث صفاری که در فهرست آثار ملی نیز ثبت شده است، خبر داد.

قاسم منصور آل کثیر از فعالان میراث فرهنگی خوزستان گفت: اخیرا آرامگاه تاریخی یعقوب لیث در شهرستان دزفول و درون محوطه تاریخی جندی شاپور بر اثر آنچه که اشتباه پیمانکار عنوان شده تخریب شد.

آل کثیر اضافه کرد: به راحتی با اشتباه خوانده شدنِ تخریب یک اثر تاریخی و ثبت ملی شده نباید از موضوع گذشت کرد. تخریب یک اثر تاریخی موضوع ساده ای نیست که بگویند اشتباه شد. نظارت عالی بر روی نحوه عملیات مرمت چرا تا این اندازه باید ضعیف باشد.

وی با بیان اینکه، طی سالهای گذشته نیز بخشی از آرامگاه دانیال نبی (ع) نیز تخریب شد که پس از اعتراض دوستداران میراث فرهنگی عنوان شد که آوار شدن دیواره ها در برنامه اجرایی مرمت بوده است. حال آنکه تخریب ناگهانی و شبانه آن باعث احتمال خطرات جانی می توانست باشد.

آل کثیر گفت: بسیاری از بقاع تاریخی خصوصا در شوش در حال حاضر در معرض تخریب آسیب های جدی قرار گرفته اند که مستلزم بررسی و رسیدگی مستمر مسئولان میراث فرهنگی است.

این دوستدار میراث فرهنگی تاکید کرد: آنچه دوستداران و فعالان میراث فرهنگی را بیش از هر چیز نگران می کند، سهل انگاری یا ناتوانایی لازم فنی در حفاظت و مرمت بناهای تاریخی است.

منبع: مهر

منبع: همگردی
انتشار: 26 شهریور 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 210

به "تخریب آرامگاهی تاریخی در خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخریب آرامگاهی تاریخی در خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید