بهترین فیلم های تام هنکس بر اساس رتبه IMDB

به گزارش مجله هاستفا، خبرنگاران | سرویس فرهنگ و هنر - تام هنکس بی شک خبرنگاران عظیم و پر فروغی در آسمان هنر هفتم به شمار می آید. قابلیت های بی نظیر او در اجرا های متفاوت، آثارش را تبدیل به درخشان ترین و ماندگارترین نقش آفرینی های سینما نموده است. تصاحب دو جایزه اسکار و چهار جایزه گلدن گلوب از میان پنج نامزدی اسکار و هشت نامزدی گلدن گلوب، تنها بخشی از دستاورد های سینمایی این هنرمند ارزشمند و نام آشناست.

بهترین فیلم های تام هنکس بر اساس رتبه IMDB

بیوگرافی تام هنکس

توماس جفری هنکس (Thomas Jeffrey Hanks) بازیگر، نویسنده، کارگردان و دوبلور آمریکایی متولد 9 ژوئیهٔ 1956 در ایالت کالیفرنیا است. او اولین بار در سن 24 سالگی در فیلم او می داند تنها هستی در پرده نقره ای سینما دیده شده و چهار سال بعد در 1984 با بازی در کمدی فانتزی اسپلش ران هاوارد آن هم در نقش اول، در سینما بیشتر دیده شد. اما اولین فیلم مهم او که جزء بهترین فیلم های تام هنکس به شمار می رود عظیم است که گلدن گلوب بهترین بازیگر کمدی و اولین نامزدی اسکار بهترین بازیگر نقش اول را در 1989 برایش به ارمغان آورد، هرچند اتفاق اصلی در 1994 رخ داد. فیلادلفیا توانایی حرفه ای او را بیش از پیش به رخ کشید و اولین اسکار بهترین بازیگر نقش اول و دومین گلدن گلوب بهترین بازیگر درام را تقدیمش کرد.

یک سال بعد تام همه داشته های ذاتی و تجارب حرفه ای اش را تا آن روز، یک جا جمع کرد تا شاهکار فارست گامپ همه را به تحسین وا دارد. دومین جایزه اسکار و سومین جایزه گلدن گلوب و اولین نامزدی جوایز بفتا، ارمغان او از این اثر درخشان بود. در سال 1995 همزمان با انیمیشن شاهکار شرکت پیکسار، داستان اسباب بازی! آپولو 13 یکی دیگر از فیلم های پیروز تام هنکس هم اکران شد و جایزه انجمن بازیگران فیلم را به او هدیه داد. در همین زمان اولین فیلم او در مقام نویسنده و کارگردان با نام آن کاری که می کنی به دنیا آمد که یک کمدی درام موسیقیایی بود و بسیار مورد توجه منتقدین نهاده شد.

شروع همکاری هنکس و اسپیلبرگ در 1998 یکی از بهترین آثار تاریخ سینما را رقم زد. نجات سرباز رایان نامزدی اسکار و گلدن گلوب و بفتا را بار دیگر به او بخشید. در 1999 برای فیلم زیبای جهت سبز نامزد بفتا شد. یک سال بعد اثر تحسین شده دورافتاده باز هم او را نامزد اسکار و بفتا و برنده گلدن گلوب کرد و این جهت درخشان تا به امروز همچنان ادامه دارد.

بهترین فیلم های تام هنکس از نگاه مخاطبان سایت IMDB

15. پست (The Post 2017)

 • 10/IMDB 7.2
 • کارگردان: استیون اسپیلبرگ

درام تاریخی پست با تکیه بر دو موضوع آزادی مطبوعات و برابری جنسیتی به ماجرای حقیقی افشاگری روزنامه واشنگتن پست از اوراق پنتاگون می پردازد. ریاست این گروه رسانه ای بر عهده زنی سرسخت به نام کاترین گراهام با بازی مریل استریپ است که در کنار سردبیر نشریه تام هنکس برای افشای حقیقت، همه تلاششان را خرج می نمایند. جدای از بازی زیبای مریل استریپ که کاندید اسکارش کرد، اولین حضور این دو بازیگر تراز اول در کنار هم مهمترین جذابیت این فیلم خوش ساخت، اما آرام و فاقد هیجان است. تام هنکس برای بازی در این فیلم نامزد دریافت گلدن گلوب بهترین بازیگر درام شد.

14. ترمینال (The Terminal 2004)

 • 10/IMDB 7.3
 • کارگردان: استیون اسپیلبرگ

ترمینال یک کمدی درام رمانتیک بوده که بر اساس داستان مسافر ایرانی ساکن در فرودگاه پاریس ساخته شده، اما قهرمان داستان از کشوری خیالی و به خیال علاقه ای شخصی، به آمریکا آمده و در فرودگاه ماندگار شده است. استیصال و درماندگی او که نه راه پس دارد و نه پیش، در فضایی طنزآلود تلطیف می گردد. قطعا یکی از مهمترین مؤلفه های فیلم بازی شیرین و درخشان و دوست داشتنی تام هنکس است. تغییر او از شخصیت مسافری درمانده که نه زبان می داند و نه کسی را میشناسد، به رابط پیغام های عاشقانه و بعد، تجربه عشقی که ترمینال فرودگاه را برای او نه محل گذار، که مقرِّ قرار می نماید، بی نظیر، تماشایی و فراموش نشدنی است.

13. عظیم (Big 1988)

 • 10/IMDB 7.3
 • کارگردان: پنی مارشال

این کمدی درامای فانتزی، ماجرای کودکی دوازده ساله است که آرزوی دنیای عظیمسالانه را دارد و این آرزو به فاصله یک شب جامه عمل می پوشد تا شاهد ورود به دغدغه های عظیمسالی یک اندیشه نابالغ باشیم. اجرای بی نظیر و شیرین تام هنکس در نمایش کودکی سی و چند ساله با همه کودکی ها و معصومیت درونی اش مخاطبان را شگفت زده و منتقدان را به تحسین وا داشت. تام هنکس برای این فیلم اولین نامزدی جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را تجربه کرد و برنده گلدن گلوب بهترین بازیگر فیلم کمدی یا موزیکال شد. عظیم قطعا یکی از بهترین فیلم های تام هنکس است چرا که تام هنکس جوان با آن در سینما عظیم و تماشایی شد.

12. سالی (Sully 2016)

 • 10/IMDB 7.4
 • کارگردان: کلینت ایستوود

این فیلم یک درامای ساده، اما ناآرام پیرامون یک حادثه حقیقی در سال 2009 است. فرود معجزه آسای یک هواپیمای مسافربری در حال سقوط با 150 مسافر بر روی رودخانه، که خلبانش را تبدیل به یک قهرمان ملی کرد. فیلم به اتفاقات بعد از فرود و آنالیز چرایی این ماجرا می پردازد. تام هنکس در نقش این خلبان با تجربه و قهرمان، یکه تاز میدان فیلم است و با قدرت و مهارت همه بار دراماتیک اثر را به دوش می کشد تا تنش های روانی پس از فرود و کشمکش های روحی و عذاب وجدان های تحمیل شده ماموران دولتی به خوبی برای مخاطب باورپذیر باشد.

11. نجات آقای بنکس (Saving Mr. Banks 2013)

 • IMDB 7.5/10
 • کارگردان: جان لی هنکاک

نام والت دیزنی خود به خود یادآور خاطراتی شیرین و دوست داشتنی است. حال وقتی قرار باشد کاراکترش در اختیار بازیگری مثل تام هنکس هم قرار گیرد، قطعا انتظار یک اتفاق شیرین دیگر را داریم، ولی جدا از بازی روان و لحن گیرای او، هنکس استادانه در هیبت والت دیزنی نشسته تا روایتگر ماجرای خانم تراورز نویسنده مری پاپینز با بازی بی نظیر اما تامپسون باشد. فیلم یک درامای بر پایه بیوگرافی است که لایه های روانشناختی اش هم به خوبی محسوس است. جناب والت دیزنی با صورت جدی و مهربان تام هنکس، در التیام زخم های درونی و ترس های شخصیتی خانم نویسنده بسیار باورپذیر، دلنشین و تاثیرگذار به چشم می آید.

10. پل جاسوس ها (2015 Bridge of Spies)

 • 7.6/10 IMDB
 • کارگردان: استیون اسپیلبرگ

فیلم تریلری تاریخی بر مبنای اتفاقی در دهه شصت میلادی پس از انتها جنگ دنیای دوم است. جنگی موسوم به جنگ سرد میان آمریکا و شوروی سابق، سقوط یک هواپیمای جاسوسی آمریکا در خاک شوروی، دستگیری و محاکمه خلبان هواپیما و نیز بازپسگیری خلبان در ازای یک جاسوس شوروی اسیر در آمریکا، کلیت این اتفاق را تشکیل می دهد. تام هنکس در چهارمین همکاری اش با اسپیلبرگ، در صندلی وکیل جاسوس شوروی ظاهر می گردد. وکالتی با رویکردی انسانی، متفاوت و چالش برانگیز که تحمل مخالفان زیادی را می طلبد. این فیلم در شش بخش از اسکار نامزد دریافت جایزه بود که یک اسکار را با خود به خانه برد.

9. جاده ای به سوی تباهی (Road to Perdition 2002)

 • IMDB 7.7/10
 • کارگردان: سام مندز

ماجرای این تریلر جنایی گنگستری، حول یک گروه مافیایی در دهه سی میلادی می گذرد. تام هنکس اینجا بر خلاف همواره، ضد قهرمانی است که قهرمان فیلم دیده می گردد. مردی اهل خانواده که امرار معاشش از راه تبهکاری است. اثری با بار تراژیک مافیایی کمی شبیه همان چیزی که مخاطبین سینما قبلا در پدرخوانده تجربه نموده اند، اما اینجا پل نیومن فقید، پدرخوانده گروه است. هنکس در قامت دست راست و پسر خوانده او، چون همواره بازی درخشان متفاوتی از خود به جای می گذارد تا این فیلم هم در فهرست یکی از بهترین فیلم های تام هنکس خودنمایی کند.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های آل پاچینو؛ 15 فیلم برتر بر اساس رتبه IMDB

8. فیلادلفیا (Philadelphia 1993)

 • IMDB 7.7/10
 • کارگردان: جاناتان دمی

درام فیلادلفیا اولین فیلم هالیوودی است که مستقیما به موضوع ایدز اشاره می نماید. از این جهت اثری نو و قابل تامل در زمان خود بود. تام هنکس مجبور شد برای اجرای نقش یک بیمار مبتلا به ایدز 15 کیلو از وزن خود را کم کند. اما مهمتر از تغییر فیزیکی که بعد ها هم در فیلم دورافتاده در مقیاس بالاتری تجربه اش کرد، اجرای قدرتمند و تاثیرگذار او در نمایشِ معضلاتی بود که مبتلایان به این بیماری با آن دست به گریبانند. اجرایی که اولین جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را برایش به ارمغان آورد. او همچنین برنده گلدن گلوب بهترین بازیگر درام هم شد.

7. کاپیتان فیلیپس (Captain Phillips 2013)

 • IMDB 7.8/10
 • کارگردان: پل گرینگرس

این فیلم که بر اساس ماجرایی حقیقی شکل گرفته، روایت حمله دزدان دریایی سومالی به کشتی آمریکایی در سال 2009 است. تام هنکس کاپیتان این کشتی، سعی در نجات خدمه دارد. این فیلم نامزد شش جایزه اسکار و سه اکتای بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر (برای تام هنکس) شناخته شد. نامزدی نه جایزه بفتا با تصاحب سه جایزه و نامزدی در چهار رشته گلدن گلوب از دیگر افتخارات این فیلم است. در مجموع تام هنکس برای ایفای نقش کاپیتان فیلیپس در همه جشنواره ها به جز اسکار، نامزد بهترین بازیگر مرد شد.

6. دور افتاده (2000 Cast Away)

 • IMDB 7.8/10
 • کارگردان: رابرت زمکیس

درام ماجراجویانه دور افتاده با برداشتی آزاد و مدرن از داستان رابینسون کروزوئه، یکی از درخشان ترین نقش آفرینی های تام هنکس در سینما و یکی از فیلم هایی ست که خود عضو تیم تهیه نمایندگانش بود. عملکرد فوق العاده هنکس در این اثر تحسین شده، بار دیگر او را کاندید جایزه اسکار و بفتای بهترین بازیگر نقش اول مرد کرد و جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر درام را برایش به ارمغان آورد. زندگی اجباری چهار ساله، در جزیره ای دورافتاده، در اوج تنهایی که یک توپ والیبال را تبدیل به رفیق و همدم کند؛ بار دراماتیک سنگینی دارد که هنکس با مهارت از پس اجرایش برآمده و بیننده را به همذات پنداری با کاراکتر وادار می نماید.

5. اگه می تونی منو بگیر (Catch Me If You Can 2002)

 • IMDB 8.1/10
 • کارگردان: استیون اسپیلبرگ

این درامای جنایی بر پایه اتوبیوگرافی شخصی به نام فرانک ابگنیل ساخته شده. ماجرایی عجیب و جالب و مهیج از همه ترفند های کلاهبرداری و جعل و حیله های فرار از دست پلیس بوده که او قبل از بیست سالگی به انجام رسانده است. تام هنکس به عنوان مامور اف بی آی روبروی این شخص که دی کاپریو ایفاگر نقشش است، قرار می گیرد. این فیلم نامزدی دو اسکار، و یک گلدن گلوب را کنار دیگر افتخارات خود در کارنامه دارد و یکی از 250 فیلم برتر تاریخ سینماست.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های دی کاپریو بر اساس رتبه IMDB (معرفی 15 فیلم)

4. داستان اسباب بازی (Toy Story 1995)

 • IMDB 8.3/10
 • کارگردان: جان لستر

چهارگانه داستان اسباب بازی از آن دست انیمیشن های خاص و عمیق و لذت بخشی است که به نام بچه ها و به کام عظیمسالان فراوری شده است. این بدان معناست که کنار کودکی که غرق لذت ماجرای مهیج اشیائی جاندار می گردد، عظیمسال هم همپای او با لذت از لایه های اخلاقی تامل برانگیز به وجد می آید. شخصیت پردازی اشیاء بی جان وقتی برای مخاطب باور می پذیر می گردد که به جان بخشی برسد و این مهم را تیم بازیگران به رهبری تام هنکس که وودی را به شدت همذات پندارانه جان بخشید، به خوبی انجام داده اند. این انیمیشن تحسین شده با کسب 100 درصدی آرای مثبت منتقدان و استقبال مخاطبان، در فهرست 250 فیلم برتر IMDB و 10 انیمیشن برتر دنیا نهاده شده است.

3. جهت سبز (1999 The Green Mile)

 • 8.6/10 IMDB
 • کارگردان: فرانک دارابونت

این درامای جنایی زیبا و البته تراژیک از تاثیرگذارترین فیلم های ماندگار تاریخ سینما و از بهترین فیلم های تام هنکس است. جهت سبز داستان جهت زندگی انسان گونه است، آنچنانکه وقتی به انتها جهت می رسی حس پشیمانی از این طی طریق به سراغت نیاید. فیلم با پرداخت هوشمندانه و دقیق موضوعی به ظاهر ساده و شخصیت پردازی بی نقص و بازی هایی باورپذیر، نامزد چهار جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه شد.

2. نجات سرباز رایان (Saving Private Ryan 1998)

 • 8.6/10 IMDB
 • کارگردان: استیون اسپیلبرگ

درامای جنگی اسپیلبرگ با سکانسی ماندگار شروع می گردد و یکی از عظیمترین نبرد های نظامی جنگ دنیای دوم در نرمادی (که عظیمترین نبرد آبی-خاکی تاریخ لقب گرفته) را به تصویر می کشد. از تلخی و تاریکی فضای سرد جنگ که چیزی جز خشونت و مرگ و تباهی نباید انتظار داشت، ولی شاید یکی از نکاتی که فیلم را به اثر ماندگاری تبدیل نموده بار عاطفی حاکم بر این فضای سرد و سخت بود. تفاوت نگاه اسپیلبرگ در روایتی جنگی، اثر را شایسته کاندیداتوری در یازده بخش اسکار کرد که در نهایت برنده پنج جایزه از جمله بهترین کارگردانی شد. تام هنکس هم برای بازی در این فیلم، نامزد بهترین بازیگر نقش اول مرد در سه آموزشگاه اسکار و گلدن گلوب و بفتا شد.

1. فارست گامپ (Saving Private Ryan 1994)

 • 8.8/10 IMDB
 • کارگردان: رابرت زِمکیس

این درام رمانتیک تحسین شده یک داستان ساده را با بهترین و شیرین ترین روایت داستانی ممکن پیش می برد تا نه تنها با اجرایی بی نظیر، یکی از به یاد ماندنی ترین و بهترین فیلم های تام هنکس که به یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینما تبدیل گردد. فارست گامپ نه از پیچیدگی های سینمایی بهره جسته و نه تصاویر عجیب و غریبی را به نمایش می گذارد، روان و ساده پیش می رود، اما به شدت تاثیرگذار و تماشایی است. این فیلم با نامزدی در 13 رشته، برنده شش اسکار شد که از آن جمله می توان به بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه، بهترین کارگردانی، و بهترین بازیگر نقش اول مرد برای تام هنکس اشاره نمود. در گلدن گلوب هم در هفت رشته نامزد دریافت جایزه بود که سه جایزه را تصاحب کرد که یکی از آن ها برای تام هنکس بهترین بازیگر فیلم درام بود. این فیلم زیبا و شگفت انگیز همچنین در جوایز بفتا و ساترن هم درخشید و دو نامزدی بهترین بازیگر نقش اول را برای تام هنکس به همراه داشت.

سخن آخر

کارنامه هنری تام هنکس به قدری درخشان است که وقتی صحبت از بهترین فیلمهایش می گردد، انتخاب سختی پیش رو داریم. توانایی و استعداد او چه در قالب معصومیتی کمیک و چه در قامت جدّیتی تلخ به شدت تاثیرگذار و باورپذیر به نمایش در می آید؛ اما جالب است که با همان تواضع مثال زدنی اش اذعان داشته که تنها پنج فیلم خوب در کارنامه اش دارد. هنکس برای بازی در فیلم پر فروش فرشتگان و شیاطین بالاترین دستمزد بازیگری در کل تاریخ سینما را دریافت کرد و بالاتر از بازیگرانی چون جانی دپ با دزدان دریایی کارائیب ایستاد. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با آثار این بازیگر شهیر هالیوود، با بهترین فیلمهای جانی دپ نیز آشنا شوید. لطفا شما هم انتخاب هایتان از بهترین فیلم های تام هنکس را با ما و مخاطبان خبرنگاران در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 7393

به "بهترین فیلم های تام هنکس بر اساس رتبه IMDB" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین فیلم های تام هنکس بر اساس رتبه IMDB"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید