این بار پرورش اسپاتی فیلوم!

به گزارش مجله هاستفا، اسپاتی فیلوم گیاهی است که نامش در همه فهرست ها گنجانده شده: گیاهان مقاوم، گیاهان زیبا، گیاهان گلدار و … . روش صحیح پرورش آن را یاد بگیرید و آن را پرورش دهید، پشیمان نمی شوید!

این بار پرورش اسپاتی فیلوم!

اسپاتی فیلوم یکی از محبوب ترین گیاهان خانگی است که گل های سفید و بی نظیری با عمر زیاد فراوری می نماید. گل های گیاه عموما در فصل بهار پدیدار می شوند. برگ های خیره نماینده گیاه به رنگ سبز تیره و دارای ظاهری براق هستند. اسپاتی فیلوم گیاهی استوایی بومی جنگل های بارانی مرکز و جنوب آمریکا است. این گیاه خود را با فضای خانه آدابته نموده و در شرایط مناسب، رشد خوبی خواهد داشت.

اسپاتی فیلوم از خانواده شیپوری ها است و با آنتوریوم رابطه خیشاوندی دارد. مانند تمام اعضای خانواده شیپوری گل های سفید گیاه از ساقه برگ جوانه می زنند. بعد از گذشت مدتی رنگ گل های گیاه از سفید به رنگ سبز و زرد تغییر رنگ می دهد. میلچه وسط گل هم می تواند از رنگ سفید تا زرد متفاوت باشد.

شرایط رشد

- نور

اسپاتی فیلوم در زادگاه خود عاشق سایه است، به همین دلیل این گیاه در خانه هم نور کم تا متعادل را می پسندد. پس این گیاه برای افرادی که خانه مکم نوری دارند مناسب است. برخی گونه های اسپاتی فیلوم می توانند نور بیشتر را هم تحمل نمایند.

- آبیاری

در طول تابستان گیاه را به طور مرتب آبیاری کنید. با فرا رسیدن فصل زمستان آبیاری را کمتر کنید اما هیچ وقت اجازه ندهید خاک گیاه به طور کامل خشک گردد.

- رطوبت

اسپاتی فیلوم در رطوبت زیاد رشد می نماید پس گیاه را در طول فصل تابستان هر از گاهی غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می توانید بهره ببرید. برای راحت شدن کار می توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم بهره ببرید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه ها پوسیده می شوند و گیاه دچار خفگی می گردد.

- دما

این گیاه آب و هوای گرم و مرطوب را ترجیح می دهد پس از قرار دادن گیاه در معرض بادهای خشک و سرد اجتناب کنید.

- خاک

اسپاتی فیلوم خاکی غنی و سست را دوست دارد که دارای مقدار زیادی عناصر ارگانیک باشد.

- کود دهی

در طول تابستان گیاه را هر هفته کود دهی کنید. می توانید به جای کود دهی هفتگی، در ابتدای فصل رشد از کودهایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می نمایند و در اختیار گیاه قرار می دهند هم بهره ببرید.

تکثیر

اسپاتی فیلوم به راحتی به وسیله تقسیم بوته تکثیر می گردد. برای تکثیر به این روش، ابتدا صبر کنید تا گیاه به مقدار کافی رشد کند. زمانی که گیاه به مقدار کافی بزرگ شد، اجازه دهید خاک گلدان گیاه خشک گردد. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می گردد. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه های گیاه آسیبی نرسانید. حالا با احتیاط گیاه را به 2 یا چند بوته تقسیم کنید و هر بوته را در گلدانی کوچکتر به صورت جداگانه، که از قبل با خاک تازه و با کیفیت پر شده باشد، بکارید. برای اسپاتی فیلوم همواره از خاکی با کیفیت بهره ببرید.

تعویض گلدان

تعویض گلدان اسپاتی فیلوم را در فصل بهار و هر زمان که لازم بود انجام دهید. برای تعویض گلدان، ابتدا صبر کنید تا گیاه به مقدار کافی رشد کند. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می گردد. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه های گیاه آسیبی نرسانید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید. در این مرحله می توانید به جای تعویض گلدان، گیاه را تقسیم بوته کنید و هر بوته را در گلدانی هم سایز با گلدان قبلی گیاه بکارید.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 10587

به "این بار پرورش اسپاتی فیلوم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این بار پرورش اسپاتی فیلوم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید