افشاگری درباره سالها جاسوسی ائتلاف پنج چشم از کابل های نوری خاورمیانه

به گزارش مجله هاستفا، یک خبرنگار مستقل اظهار کرد، آژانس های اطلاعاتی غربی توانسته اند به دلیل شبکه های رو به گسترش کابل های فیبر نوری حوزه خاورمیانه به داده ها و ترافیک ارتباطاتی این منطقه دسترسی پیدا کنند.

افشاگری درباره سالها جاسوسی ائتلاف پنج چشم از کابل های نوری خاورمیانه

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، پل کوچرین، خبرنگار مستقل در مقاله ای در میدل ایست آی نوشت: ائتلاف اطلاعاتی غربی موسوم به پنج چشم متشکل از آمریکا، انگلیس، کانادا، استرالیا و نیوزیلند چندین دهه از طریق کابل های فیبر نوری استراتژیک دریای سرخ از منطقه خاورمیانه جاسوسی کرده اند.

طبق گزارش کوچرین دو سازمان شامل آژانس امنیت ملی آمریکا و مقر ارتباطات دولتی انگلیس در این زمینه بازیگران اصلی بوده و از طریق تاسیسات شناخته شده و ناشناس در منطقه برای جمع آوری داده ها استفاده کرده اند.

به گفته این خبرنگار، حجم عظیمی داده شامل تماس های تلفنی، محتوای ایمیلها، تاریخچه سر زدن به سایتهای اینترنتی و فراداده به همراه اطلاعات نظامی، مالی و دولتی در طی این برنامه مورد رهگیری قرار گرفته اند.

او از آلن مولدین، مدیر تحقیقات در شرکت تحقیقات مخابراتی تله ژئوگرافی در واشنگتن نقل قول کرد که گفته است، مردم عادی از اهمیت کابلهای فیبرنوری برای استراق اطلاعات بی خبرند. او گفت آنها فکر می کنند تلفن های هوشمند بی سیم بوده و از طریق هوا داده دریافت می کنند اما نمی دانند که داده ها را در اصل از طریق کابل ها دریافت می کنند.

کوچرین به مصر به عنوان یک نقطه مهم تلاقی کابلهای فیبرنوری اشاره و مطرح نمود 15 کابل عبوری از مصر بین دریای مدیترانه و دریای سرخ دربردارنده 17 تا 30 درصد ترافیک اینترنت جمعیت جهان یا در واقع مسئول داده های 1.3 تا 2.3 میلیارد نفر هستند.

همچنین آمریکا سازوکارهای اشتراک اطلاعات بیشتری با برخی کشورهای اروپایی، ژاپن و کره جنوبی به نسبت مصر برای رهگیری داده ها از روسیه و چین دارد.

این خبرنگار اینکه ائتلاف پنج چشم بتواند از این کابلها در مصر یا آبهای ارضی آن استفاده کند رد نکرده و به اسناد افشا شده از سوی ادوارد اسنودن در سال 2013 درباره یک پایگاه مخفی آژانس امنیت ملی آمریکا در خاورمیانه اشاره کرده است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 7134

به "افشاگری درباره سالها جاسوسی ائتلاف پنج چشم از کابل های نوری خاورمیانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشاگری درباره سالها جاسوسی ائتلاف پنج چشم از کابل های نوری خاورمیانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید