آمپول افزایش قد چیست و مصرف آن چه عوارضی دارد؟

به گزارش مجله هاستفا، آمپول افزایش قد همان هورمون های رشد به صورت تزریقی هستند که در سنین کودکی برای افزایش قد تحت نظر پزشک متخصص می تواند استفاده گردد.

آمپول افزایش قد چیست و مصرف آن چه عوارضی دارد؟

سرویس سلامت - قد بلند شدن آرزوی دست نیافتنی بسیاری از جوانان ایرانی است. معمولا افراد زمانی به فکر بلندتر شدن قدشان می افتند که در سنین بعد از بلوغ و بزرگسالی هستند و آن موقع هم دیگر کار از کار گذشته است زیرا ترشح هورمون رشد برای افزایش قد معمولا تا سنین خاصی بعد از بلوغ ادامه دارد و پس از آن دیگر به راحتی این امکان وجود نخواهد داشت. با این وجود صحبت از آمپول افزایش قد که می گردد ممکن است شما به استفاده از آن به امید رسیدن به آرزوی دیرینه خود ترغیب شوید اما بهتر است قبل از اقدام به استفاده از آمپول افزایش قد کمی اطلاعات خود را بالا برده و با عوارض آن آشنا شوید.

عامل های زیادی بر کوتاهی قد اثرگذار است. وراثت، عوامل محیطی، بیماری های دوران کودکی و در نهایت کمبود هورمون رشد در فرد که در درصد کمی از بچه ها دیده می گردد. ترشح هورمون رشد، باعث می گردد که استخوان ها رشد نمایند و کودک قد بکشد. این هورمون توسط غده هیپوفیز ترشح می گردد و ترشح آن در دوران بلوغ نیز اهمیت زیادی دارد زیرا اختلال در ترشح آن موجب بروز بیماری هایی مانند کوتاهی قد شدید و کوتولگی خواهد شد.

آمپول افزایش قد چیست؟

آمپول افزایش قد درواقع همان هورمون های رشد هستند که به صورت تزریقی به امید افزایش قد وارد بدن می شوند. اما آیا واقعا تزریق این هورمون می تواند قد فرزندانمان را از ما بلندتر کند و آیا می توان با یاری این هورمون بعد از سن بلوغ هم افزایش قد داشت؟! این سوال بسیاری از پدر و مادرهایی است که نگران کوتاه قد ماندن فرزندانشان هستند. البته راه ها و روش های طبیعی افزایش قد هم وجود دارند که در افزایش قد شاید تاثیر چشمگیری نداشته باشند اما بی تاثیر هم نیستند.

تا چه سنی امکان افزایش قد وجود دارد؟

تبلیغاتی که ادعا می نمایند با دارو می توانند در هر سنی قد را افزایش دهند کاملا دروغ هستند زیرا وقتی غضروف رشد بسته می گردد قد دیگر تغییری نمی کند. گفتنی است که بهترین سن رشد قدی در دخترها قبل از آغاز عادت ماهیانه است ؛ یعنی بین 10 تا 12 سالگی و بهترین زمان رشد قدی در پسرها قبل از کامل شدن بلوغ است ؛ یعنی بین 11 تا 13 سالگی. متاسفانه بیشتر خانواده ها خیلی دیر و بعد از گذشت بلوغ به پزشک مراجعه می نمایند بنابراین پیشنهاد می گردد دخترها را از حدود 10 سالگی و پسرها را از حدود 11 سالگی برای آنالیز قد تحت نظر قرار دهید.

گفتنی است که هورمون رشد در زمان خواب و در زمانی که ورزش می کنیم ترشح بیشتری دارد و یکی از دلایلی که ما به بچه ها توصیه می کنیم ورزش نمایند، همین است. با ورزش، حالت استرس پیش می آید و باعث می گردد ترشح هورمون افزایش یابد و رشد بچه ها را به دنبال داشته باشد. در زمان بلوغ هم تحت اثر هورمون های جنسی ما بیشترین ترشح هورمون رشد را داریم.

مزایا و معایب استفاده از هورمون رشد

چه کسانی می توانند از آمپول افزایش قد استفاده نمایند؟

اگر فردی با قد کوتاه مراجعه کند در درجه اول باید علت آن را آنالیز کرد. حتی اگر علت کوتاهی قد فردی کمبود هورمون رشد باشد، تزریق این هورمون زمانی که صفحات رشد بسته شده باشند، بی تاثیر خواهد بود اما اگر کودک کوتاه قدی قبل از آغاز بلوغ یا زمانی که بلوغ کامل نشده و صفحات رشد استخوان هنوز باز هستند به پزشک مراجعه کند و طبق معاینه های بالینی و انجام آزمایش های هورمونی کمبود هورمون رشدش ثابت گردد، می توان برای افزایش قدش از هورمون رشد استفاده کرد. هورمون رشد داروی بسیار خوب و موثر ولی گران قیمتی است. گفتنی است که استفاده از هورمون رشد برای افزایش قد، درمان مسئله ای است زیرا بیمار باید هر شب هورمون رشد را به مدت چند سال تزریق کند. ضمن اینکه استفاده از آمپول های هورمون رشد در گروه خاصی از بچه ها کوتاه قد موثر است.

بهترین زمان برای تزریق هورمون رشد زیر 7 سالگی یا حداکثر زیر 10 سالگی است. بنابراین افرادی که دیر مراجعه می نمایند دیگر نمی توانند از تاثیرات خوب آن بهره ببرند.

هزینه تزریق هورمون رشد چقدر است؟

از نظر هزینه ، آمپول افزایش قد یا هورمون رشد جزء دارو های گران قیمت محسوب می گردد اما خوشبختانه در حال حاضر تحت پوشش بیمه قرار گرفته است منتهی بیمار باید حتما تاییدیه پزشک فوق تخصص غدد را داشته باشد. به عبارتی پزشک باید کودک را آنالیز کند ، سن استخوانی اش را حساب کند و تست های تحریکی هورمون رشد را انجام دهد تا فقط در صورت لزوم ، مصرف آن تجویز گردد. برای این منظور باید از مچ دست و گاهی اوقات زانو عکس گرفته گردد و نتایج آن با جداول سن استخوانی مقایسه گردد. به این ترتیب می توان پیش بینی کرد کودک چقدر در آینده قد می کشد. اصولا سن استخوانی بچه ها می تواند تا یک سال کمتر یا بیشتر از سن تقویمی باشد؛ برای مثال سن استخوانی یک کودک 11 ساله می تواند از 10 تا 12 سال باشد اما اگر بیش از یک سال عقب یا جلو بیفتد، نیاز به آنالیز خواهد داشت.

استفاده از هورمون رشد و یا آمپول افزایش قد چه عوارضی دارد؟

از والدین تقاضا می گردد که با مراجعه های مکرر و اصرار زیاد، خواهان این نباشند که کودکشان را با آمپول افزایش قد، قد بلند نمایند. این داروها را نباید بدون تشخیص درست پزشک و انجام آزمایش ها استفاده کرد، چون عوارض دراز مدت آن را نمی دانیم. داروها نسبتا جدید هستند و ما نمی دانیم کودکی که این داروها را می گیرد، در 50 سالگی با چه مشکلاتی روبرو خواهد شد. توجه داشته باشید که در موارد کوتاهی قد ژنتیک، فرد به صورت فامیلی یا ژنی کوتاه است بنابراین کار خاصی نمی توان برایش انجام داد؛ برای مثال فرزند پدر و مادری که قدهای حدود 150 یا 160 سانی متر دارند، هیچوقت قد 180سانتی متر پیدا نمی کند؛ مگر اینکه دچار توموری در هیپوفیز باشد. در این موارد پزشکان فقط می توانند در اوج رشد قدی کودک با تجویز ویتامین D ، کلسیم، روی و دیگر املاح موثر در افزایش قد، رشد قدی کودک را به حداکثر برسانند.

پس اصل را بر این می گذاریم که اگر واقعا کمبود ترشح هورمون ندارد، با هزینه های فوق العاده بالا و عوارضی که مطمئن نیستیم، خودمان و کودک را آزار ندهیم.

منبع: setare.com
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 5504

به "آمپول افزایش قد چیست و مصرف آن چه عوارضی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمپول افزایش قد چیست و مصرف آن چه عوارضی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید