135 ایرانی در لیست اعلان قرمز بین المللی قرار دارند

به گزارش مجله هاستفا، به گزارش خبرنگاران، سردار مسعود رضوانی، رئیس پلیس بین الملل ناجا در نشست خبری که صبح امروز در محل ستاد فرماندهی نیروی انتظامی برگزار گردید، با اعلام جزئیات آخرین پرونده های بین المللی اتباع ایرانی در کشورهای دیگر گفت: پلیس اینترپل از دو بخش دیپلماسی و تحقیقات بین المللی جنایی تشکیل شده است و در سال ارتباطات زیادی با بخش های انتظامی کشورهای مختلف دارد. از این رو، تفاهم نامه ها و توافق های دو جانبه و چند جانبه برای پیگیری و استرداد مجرمان و همچنین انتقال محکومان را انجام می دهد.

135 ایرانی در لیست اعلان قرمز بین المللی قرار دارند

وی با اعلام اینکه در سال 93 پلیس بین الملل ناجا با بیش از 16 کشور ارتباط دیپلماسی- پلیسی برقرار نموده است، اضافه نمود: تقویت زیرساخت پلیسی کشورهای اسلامی از اهداف بلند ما به شمار می رود. از این رو، آموزش هایی نیز برای کشورهای دوست و همسایه برقرار نموده ایم که در جدیدترین کارگاه آموزشی، افسران پلیس الجزیره برای آموزش به کشور ما سفر نموده و تحت تعلیم افسران ایرانی قرار گرفتند.

سردار رضوانی در ادامه با اشاره به اینکه ارتباط خوب و دو جانبه با کشورهای همسایه از اولویت های مهم پلیس اینترپل است، گفت: تعامل تجربیات و اطلاعات در راستای دستگیری و شناسایی مجرمان و برخورد با جرایم سازمان یافته در کشورهایی که دارای تفاهم نامه های دو جانبه هستند، بسیار موثر است.

رئیس پلیس بین الملل ناجا با اشاره به پرونده های متعدد اینترپل در زمینه موضوعات حیات وحش، تجارت غیرقانونی پسماندهای الکترونیکی، دارو و قاچاق ادامه داد: از فروردین ماه سال آینده دفتر مرکزی اینترپل در سنگاپور راه اندازی می گردد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام اینکه مجرمان بین المللی در اعلان قرمز پلیس اینترپل قرار می گیرند، اضافه نمود: بندی که تحت تعقیب بین المللی از طرف مقامات قضایی کشورها باشد، اعلان قرمز در خصوص وی انجام می گردد. سازمان ملل سال گذشته 13 هزار اعلان صادر نموده که حدود 8 هزار مورد آن در نمره اعلان قرمز این سازمان قرار می گیرد.

سردار رضوانی با اشاره به اینکه 248 تبعه ایرانی به وسیله اینترپل تحت تعقیب هستند، افزود: 135 نفر از این تعداد تحت اعلان قرمز هستند که در مجموع 81 نفر آنها شناسایی و 53 نفر در سایر کشورها بازداشت شده اند. از این تعداد 14 مورد نیز با انجام مصالحه پیروز به خروج از لیست شده اند.

رئیس پلیس بین الملل ناجا با اشاره به دستگیری دو قاتل افغانی در ایران و تحویل آنها به مقامات کشور افغانستان گفت: 4 قاتل دیگر افغان نیز شناسایی و دستگیر شدند و در حال حاضر منتظریم تا اسناد و مدارک لازم جهت استرداد آنها را تکمیل کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه پلیس اینترپل ضابط قضایی است و در سطح بین الملل فعالیت می نماید، شرح داد: هیچ حاشیه امنی برای هیچ مجرمی در کشور ما وجود ندارد و این سیاست درباره همه کشورهای عضو اعمال می گردد.

سردار رضوانی در ادامه با اشاره به مصالحه مجرمی که به دلیل کلاهبرداری یک میلیارد و 200 هزار دلاری از یک شرکت نیمه خصوصی به اسپانیا فرار نموده بود، بیان نمود: فرد متواری به مجرد اینکه متوجه شد از سوی پلیس اینترپل تحت تعقیب است، بلافاصله پول را به جمهوری اسلامی بازگرداند.

رئیس پلیس بین الملل ناجا همچنین درباره انتقال محکومان و پیگیری های پلیس اینترپل گفت: 11 نفر ایرانی خارج از کشور در زندان بودند و با پیگیری های اینترپل به کشور بازگردانده شده و در حال سپری کردن دوران محکومیت خود هستند.

وی در ادامه با اشاره به پرونده قتل دانشجوی ایرانی توسط همسرش در کشور آمریکا اضافه نمود: پلیس در این رابطه پیگیری های لازم را انجام می دهد و البته فرد شاکی و یا خانواده او هم باید اقدامات لازم را برای پیگیری پرونده انجام دهند. ناگفته نماند معاضدت قضایی اتباع ایرانی در دفاتر سفارتخانه ها و نمایندگی های رسمی ایران انجام می گردد.

سردار رضوانی به جرایم شایع اینترنتی که نقش به سزایی در افزایش تعداد مجرمان بین المللی دارد هم اشاره نمود و گفت: از سال 90، 20 پرونده کلاهبرداری اینترنتی از اتباع ایرانی توسط هکرهای خارجی به ثبت رسیده است که این پرونده ها عمدتا توسط پلیس فتا به پلیس اینترپل ارجاع داده می شوند و بیشتر این هکرها از کشورهای چین، هنگ کنگ و آفریقای جنوبی گزارش شده اند.

رئیس پلیس بین الملل ناجا ب اضافه نمود: جبران خسارت فرد زیان دیده در چنین مواردی مشکل است و بسیاری از این پرونده ها به نتیجه نرسیده اند؛ چراکه بعضی از این موارد مورد مقبولیت قضایی بعضی از کشورها نیست.

سردار رضوانی با اشاره به آخرین پیگیری های پرونده خاوری شرح داد: بر اساس آخرین پیگیری ما پلیس کانادا اعلام نموده است که پرونده خاوری باید به وسیله دیپلماسی به دست ما برسد و ما همه مدارک را برای آنها ارسال کردیم. پس از آن کانادا مجددا گفت پیگیری باید از مقامات قضایی این کشور انجام گردد.

وی افزود: ما همچنان پیگیر این پرونده هستیم و در خصوص اینکه دادگستری کانادا، خاوری را احضار نموده یا نه، اطلاعی نداریم.

رئیس پلیس بین الملل ناجا در ادامه درباره پرونده مهرگان امیرخسروی خاطر نشان کرد: این فرد هم تحت اعلان قرمز پلیس اینترپل است و ما بارها به کشورها گفتیم که وقتی مجرمی برای کشور آزاد باشد، آسیبش به آنها نیز می رسد، این مورد را نیز به کشور استرالیا اعلام نموده ایم که مجرم با هویت مهرگان امیرخسروی را دستگیر کند، اما متاسفانه مقامات استرالیایی اصلا به اخطارهای ما توجه نکردند تا جایی که این مساله برایشان دردسرساز شد و نخست وزیر استرالیا گفت که آزادی مجرم کشور دیگر در کشور ما خطا است و نباید اجازه دهیم متهم سایر کشورها در استرالیا پناه بگیرند.

سردار رضوانی در ادامه در خصوص پرونده های قاچاق انسان توضیح داد: سیستمی در اینترپل وجود دارد که از گذرنامه های افراد هنگام خروج استعلام می گیرد و گاهی گذرنامه افراد جعلی نیست، ولی وقتی وارد کشور دیگری می شوند توسط پلیس آن کشورها دستگیر می شوند؛ چراکه گذرنامه فرد مجرم را برای استفاده در اختیار آنها قرار داده اند.

وی با اشاره به اینکه تعدادی از ایرانیان در کشورهای جنوب شرق آسیا و آمریکا گرفتار دام قاچاقچیان انسان قرار می گیرند و فریب باندهای قاچاق انسان را می خورند، ادامه داد: با افزایش آگاهی افرادی که قصد مهاجرت و یا خروج از کشور را دارند، می توان از افزایش پرونده های قاچاق انسان جلوگیری کرد.

رئیس پلیس بین الملل ناجا گفت: خوشبختانه از آنجایی که واردات ماشین های دست دوم به کشور ما محدود است، با این حال در طول سال گذشته همکاران من پیروز شدند دو دستگاه خودروی بنز وارداتی سرقتی که از کشور روسیه وارد ایران شده بود را شناسایی و متوقف نمایند.

سردار رضوانی با اشاره به دستگیری عبدالستار ریگی، پسرعموی ریگی در پاکستان و احتمال استرداد وی به ایران اذعان کرد: این فرد از مدت ها پیش تحت اعلان قرمز پلیس اینترپل قرار داشت و ما مستندات دستگیری وی را از سال 88 به وسیله سامانه جامع و بین المللی اینترپل گفتیم. مدارک لازم برای استرداد این فرد به پاکستان ارسال شده و تاکنون تعیین شده فرد دستگیر شده پسرعموی ریگی و عضو گروه تروریستی است.

وی همچنین از دستگیری فرد منافق ایرانی که در کشور آلبانی فعالیت تروریستی داشت، اطلاع داد و عنوان نمود: با پیگیری های بین المللی این فرد دستگیر شده است.

رئیس پلیس بین الملل ناجا در انتها با هشدار به مسافران خارجی اظهار کرد: طبق قوانین بین المللی مجرمان با توجه به جرمی که انجام داده اند و بر اساس قوانین کشوری که در آن دستگیر شده اند، مجازات می شوند، تا جایی که بیش از 3 هزار و 135 نفر ایرانی در کشورهای مختلف در زندان به سر می برند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 444

به "135 ایرانی در لیست اعلان قرمز بین المللی قرار دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "135 ایرانی در لیست اعلان قرمز بین المللی قرار دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید