هنر اسلامی پارس چیست؟

به گزارش مجله هاستفا، به گزارش خبرنگاران، پروفسور دکتر عبدالهادی، استاد فلسفه و فرهنگ اسلامی اندونزیایی به سوال هنر اسلامی پارس چیست؟ پاسخ داده است که در ادامه می خوانید؛

هنر اسلامی پارس چیست؟

چهره هنر اسلامی پارسی که در قدیم به مناطق جنوب آسیا ازجمله هند و پاکستان ورود نموده بود همچنان زنده و پایدار باقی مانده است، به عنوان مثال در زیورآلات و سبک های معماری مساجد همچنان هنر پارسی اسلامی قدیم را می توان مشاهده کرد.

هنر اسلامی پارسی یک زیبایی شناختی معنوی است. خطوط، شکل ها و رنگ ها این موضوع را اثبات می نماید، ازجمله تصاویر هندسه ای رنگارنگ، گالیگرافی ها و نقاشی های مینیاتور که باهنر معاصر ترکیب شده اند.

هنر اسلامی پارسی به چهار قسمت تقسیم می شود. اول، خطاطی زیبا یا همان کالیگرافی. دوم، تصاویر هندسی رنگارنگ. سوم، طرح های تذهیب و اسلیمی. چهارم، نقاشی مخلوقات زنده به خصوص انسان.در قدیم به دلیل اینکه این نقاشی ها در کتاب ها به خصوص کتاب های شعر مورداستفاده قرار می گرفت از ابعاد کوچکی برخوردار بود که در اروپا به نقاشی های مینیاتور معروف شد.

نقاشی های مینیاتوری به سرزمین پارس، ترکیه، آسیایِ میانه، مغول و هند برمی شود آثار این نقاشی ها در نسخه های جاوایی زمان اسلام یافت می شود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 827

به "هنر اسلامی پارس چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنر اسلامی پارس چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید