نکات لازم هنگام ورود و خروج از منزل برای جلوگیری از ابتلاء به کرونا

به گزارش مجله هاستفا، انجمن علمی، آموزشی بهداشت و ارتقای سلامت ایران نکاتی را برای در امان ماندن از شر ویروس کرونا برای افرادی که مجبور به ترک منزل هستند، اعلام نموده است.

نکات لازم هنگام ورود و خروج از منزل برای جلوگیری از ابتلاء به کرونا

جهت دریافت خدمات آلاچیق باغی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش گروه اجتماعی مجله هاستفا، از زمان شیوع ویروس منحوس کرونا یکی از توصیه های جدی و دائم مسئولان مربوطه به مردم، ماندن در خانه بوده است، اما علیرغم این توصیه ها، بعضی افراد ممکن است به هر دلیلی از جمله خرید مایحتاج روزانه و فعالیت کاری مجبور به ترک خانه هستند. حال ممکن است این دغدغه برای بسکمک از افرادی که مجبور به خروج از منزل هستند ایجاد گردد که رعایت چه نکاتی می تواند به پیشگیری از ابتلا به این ویروس به آن ها کمک کند؛ این افراد چگونه می توانند از شر کووید 19 در امان باشند؟ و هنگام بازگشت به منزل باید چه کار هایی انجام دهند؟

انجمن علمی، آموزشی بهداشت و ارتقای سلامت ایران نکاتی را برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس برای ورود و خروج از منزل اعلام نموده که می تواند مردم را کمک دهد. باهم این توصیه ها و نکات را می خوانیم:

اقدامات زیر در هنگام بازگشت به خانه بسیار بسیار حیاتی است و باید گام به گام و با دقت رعایت گردد:

1. بعد از ورود به خانه بدون دست زدن به هیچ چیز و بدون برخورد یا نشستن در جایی، مستقیما به دستشویی رفته و دست خود را به طور کامل بشویید. (در دستشویی را از قبل باز بگذارید، در صورت باز نبودن در، با دستمال کاغذی درب را باز کنید و سریعا دستمال را به سطل آشغال در بسته بیندازید و بعد از انتها کار، دستگیره دستشویی را ضدعفونی کنید.

2. تلفن همراه خود، دسته کلید، سوییچ اتومبیل، کیف پول و دیگر وسایل همراه خود را ابتدا با دستمال مرطوب آغشته به الکل 70 درصد به طور کامل ضدعفونی نموده و روی دستمال کاغذی خشک دیگری بگذارید. (در صورت استفاده از قاب محافظ، قاب محافظ را خارج نموده و هردوی گوشی و قاب محافظ را به طور کامل ضدعفونی کنید)

3. لباس های بیرون خود را در بیاورید و در مکانی به دور از لباس های منزل و دیگر وسایل خانه آویزان کنید.

4- مجدد به دستشویی رفته و دست خود را به طور کامل بشویید.

5- در این مرحله می توانید لباس منزل خود را بپوشید.

اکنون محیط خانه شما امن است و به شرط دست نزدن به صورتتان، میتوانید از گوشی همراه خود بهره ببرید.

6. دست خود را قبل، حین و بعد از تهیه غذا، قبل از خوردن غذا و بعد از استفاده از توالت بشویید. نباید فراموش کنید تحت هیچ شرایطی و در هیچ ساعت روز و در هیچ مکانی به صورت خود (چشم، بینی و دهان) دست نزنید.

7. تمام سطوح پر تماس خانه و محل کار را هر روز با اسپری تمیز کننده بشویید. (از جمله: پیشخوان، رومیزی، میز کار، وسایل حمام و توالت، تلفن ها، کیبورد، تبلت و میز کنار تخت، دستگیره های درها)

هنگام خروج از منزل

1- موارد ذیل را هنگام خروج از منزل کنترل کنید:

آیا الزاما بایستی از خانه خارج شوم؟ آیا محلول الکلى 70 درصد با خودم برداشته ام؟ آیا با خودم دستکش به همراه دارم؟ آیا ماسک در صورت ضرورت به همراه دارم؟

در صورت داشتن نشانه های تب و سرفه از خانه خارج نشوید.

در صورت داشتن نشانه های تب و سرفه و ضرورت خروج از خانه حتما ماسک بزنید. چندین عدد دستمال کاغذی تمیز و تا شده داشته باشید.

هرگز دکمه آسانسور را با انگشتان و دست خود لمس نکنید. دکمه های آسانسور آپارتمان روزی چندین بار با با الکل 70 درصد و یا بالاتر یا یا هیپو کلریت 5 درصد (یک لیوان وایتکس و و لیوان آب) ضدعفونی گردد و دکمه های آسانسور را مستقیما لمس نکنید.

2- سعی کنید در آسانسور به تعداد زیاد سوار نشوید و فاصله یک متر را رعایت کنید.

3- اگر طبقات پایین تر هستید که به نظرتان می توانید بدون آسانسور تردد کنید، از آسانسور استفاده نکنید.

4- اگر محلول ضد عفونی نداشتید می توانید یک بسته دستمال کاغذی در کنار پنل دکمه ها بچسبانید و در کنار آن بر روی کاغذ بنویسید که برای فشار دادن دکمه های آسانسور و نیز باز و بسته کردن در آسانسور از دستمال کاغذی بهره ببرید. یک سطل زباله در پوش دار نیز در داخل آسانسور بگذارید که پس از استفاده دستمال کاغذی را در آن بیاندازند. یک نفر مسئول باشد که هر روز وجود دستمال کاغذی را کنترل و تخلیه سطل زباله را داوطلبانه به عهده بگیرد.

اتومبیل شخصی

1- حتی الامکان از دستکش استفاده نموده و پس از پیاده شدن دستکش را طوری از دستان خارج کنید که هیچ جای بدنتان با قسمت رویی دستکش که در تماس با بیرون بوده است، تماس پیدا نکند.

2- هنگام سوار شدن به اتومبیل دستگیره ها را با ابا الکل 70 درصد و یا بالاتر یا با هیپو کلریت و 5 درصد (یک لیوان وایتکس و و لیوان آب) ضدعفونی کنید.

3- هنگام سوار شدن به اتومبیل خود، فرمان، دنده و ترمز دستی با الکل 70 درصد و یا بالاتر یا یا هیپو کلریت 5 درصد (یک لیوان وایتکس و و لیوان آب) ضدعفونی گردد.

4- هنگام سوار شدن به اتومبیل خود آیینه جلو راننده را با با الکل 70 درصد و یا بالاتر یا یا هیپو کلریت و 5 درصد (یک لیوان وایتکس و و لیوان آب) ضدعفونی کنید.

5-از عدم آلوده بون محل گذاشتن کیف پول، گوشی و عینک خود اطمینان حاصل کنید.

6- سوییچ خودرو خود را پس از حضور در خانه با الکل 70 درصد ضدعفونی کنید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 3117

به "نکات لازم هنگام ورود و خروج از منزل برای جلوگیری از ابتلاء به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات لازم هنگام ورود و خروج از منزل برای جلوگیری از ابتلاء به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید