سلول های خورشیدی مبتنی بر آهن توسعه داده شدند

به گزارش مجله هاستفا، یک مطالعه بین المللی که توسط دانشگاه لوند(Lund University) در سوئد صورت گرفته است، نشان می دهد که 30 درصد از انرژی موجود در یک نوع خاص از مولکول آهن جذب نماینده نور به روشی که قبلاً ناشناخته بود، ناپدید می گردد. پژوهشگران امیدوارند با کنترل این موضوع بتوانند با استفاده از این سلول خورشیدی مبتنی بر آهن، به پیشرفت سلول های خورشیدی کارآمدتر یاری نمایند.

سلول های خورشیدی مبتنی بر آهن توسعه داده شدند

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ساینس دیلی، خورشید منبع نامحدودی از انرژی خالص و تجدیدپذیر است. با این وجود، ساختن قطعات در محلول های سلول خورشیدی امروزی مبتنی بر سیلیکون احتیاج به انرژی زیادی دارد و بسیاری از عناصر سلول های خورشیدی جدید نادر یا سمی هستند.

بنابراین محققان در دانشگاه لوند آغاز به فراوری محلول های جایگزین سلول های خورشیدی مبتنی بر آهن کردند. به عنوان بخشی از این تحقیق، یک تیم تحقیقاتی بین المللی اخیراً یک آزمایش لیزر الکترون آزاد را در استنفورد ایالات متحده انجام داده اند تا آنالیز نمایند که چگونه مولکول های آهن جذب نماینده نور الکترون ها را به وضعیتی که از آن انرژی گرفته می گردد، منتقل می نمایند.

جنس اولیگ(Jens Uhlig) پژوهشگر شیمی دانشگاه لوند گفت: مطالعات ما نشان داده است که در یک سوم موارد، الکترون به اندازه کافی در بلندمدت در یک موقعیت قرار نمی گیرد که ما بتوانیم انرژی آن را استخراج کنیم و انرژی خیلی سریع در کانال قبلی ناشناخته ناپدید می گردد. اگر ما بتوانیم راهی برای استخراج انرژی از تمام مولکول ها پیدا کنیم، بازده این سلول های خورشیدی مبتنی بر آهن یا کاتالیزورهای فعال شده با نور به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

طبق گفته پژوهشگران این مطالعه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است چرا که آنها توانستند مواد پایدار و مقیاس پذیری را پیدا نمایند که می تواند جایگزین یا مکمل راهکار های سلول خورشیدی امروزی مبتنی بر سیلیکون شوند.

جنس اولیگ طی این مطالعه دریافت آهن که یک منبع فراوان در پوسته زمین است، می تواند راهکار خوبی برای این مشکل باشد.

وی در پایان گفت: کشف در ارتباط با این سلول های خورشیدی جدید مبتنی بر آهن بسیار هیجان انگیز است و امیدواریم این کشف، دانش مهمی در خصوص چگونگی دستیابی به چالش جهانی انرژی که با آن روبرو هستیم، در اختیار افراد قرار دهد.

نماشو: شبکه تبلیغاتی نماشو | آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، ثبت آگهی رایگان، آگهی رایگان اینترنتی، رپورتاژ رایگان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 1590

به "سلول های خورشیدی مبتنی بر آهن توسعه داده شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلول های خورشیدی مبتنی بر آهن توسعه داده شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید