جزیره هرمز؛ سفر به سرزمین رویایی جنوب ، موزه نادعلیان جزیره هرمز کجاست؟

به گزارش مجله هاستفا، ماجراجویی در دل طبیعت و کشف رمز و رازهای سرزمین ها، همواره مهیج و دوست داشتنی بوده است. لذت دانستن، خاصیت جادویی سفر است و هرگاه که مقصد، سرزمینی از جنس رؤیا و راز باشد، این خاصیت خواستنی تر و ملموس تر خواهد شد. جزیره هرمز حال وهوایی به سبک مقصدهای جادویی دارد و یکی از کاریزماتیک ترین سرزمین هایی است که مسافران جنوب ایران را به سمت خاک خود می کشاند.

جزیره هرمز؛ سفر به سرزمین رویایی جنوب ، موزه نادعلیان جزیره هرمز کجاست؟

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید، سفر به آبشار نیاگارا و شهرهای پیشرفته تورنتو و مونترال را در کنار ما تجربه کنید.

خبرنگاران - اگر اهل بوم گردی و سفرهای خاص هستید، کوله تان را پر از شوق ماجراجویی کنید تا برای کشف شگفتی های ناب این جزیره جادویی و رفتن به دل خاک رنگارنگ آن آماده شوید.

هرمزگان؛ سفر به جزایر شگفت انگیز ایران

جادوی جزیره هرمز که تو را به سمت خود می کشاند

تصور کنید زیر آفتاب پرهیاهوی جنوب، روی شن های خوش آب و رنگ ساحل در حال قدم زدن هستید، صدای آرام باد زیر گوش تان زمزمه می نماید و آواز دریا با هر برخوردش به صخره و ساحل، سمفونی جذاب طبیعت جنوب را می نوازد. حال وهوای بکر ساحل سرخ و امواج آبی و صورتی دریا، چنان روح تان را جلا می دهد که شیفته آرامش پرخلسه خاک سرخ و بهشتی جزیره هرمز خواهید شد.

در این سرزمین، مرزی بین شما و طبیعت نیست و با تمام وجودتان لذت واقعی رهایی در آرامش را تجربه خواهید کرد. این جزیره ویژگی های لذت بخشی دارد و سکوت و آرامش از این ویژگی های پرطرفدار آن است. این سرزمین کوچک جادویی مملو از جاهای دیدنی است که سفر را خواستنی تر می نماید و کشف قدم به قدم دیدنی های آن، شما را غرق در حال وهوای یک ماجراجویی فراموش نشدنی می نماید.

این جزیره بیضی شکل متعلق به خلیج نیلی فارس است و در 8 کیلومتری بندرعباس، در منطقه استراتژیک تنگه هرمز جا خوش نموده است و به دلیل همین موقعیت جغرافیایی خاص خود، اهمیت تاریخی و سیاسی آن کمتر از جاذبه زیبایی اش نیست. هرمز از معدود جزیره های جنوب است که چندان دست خوش تغییرات نشده و هنوز رد تاریخ پرماجرا و طبیعت بکرش را حفظ نموده است.

رنگ بازی جزیره، بهشت رؤیایی زمین شناسان

جزیره هرمز سرزمین رؤیایی رنگ هاست و به دلیل تعدد لایه های رسوبی و سنگ های آتش فشانی و تنوع خاک های رنگی آن ها، این جزیره به بهشت زمین شناس ها تعبیر می گردد. هرمز با تپه ها و گنبدهای نمکی و همچنین خاک سرخش در بین توریست ها مشهور است. اما رنگارنگی خاک هرمز تنها به سرخ محدود نمی گردد و طیف رنگی دیگری نیز در این جزیره غوغا می نماید. از خاک های خوراکی سرخ گرفته تا رنگ های زرد، نارنجی، قهوه ای، قرمز، سبز، نقره ای، طلایی، سفید، آبی و سیاه که در دره رنگین کمان خودنمایی می نمایند و این جزیره را به تابلویی خوش رنگ ولعاب تبدیل نموده اند.

بیشتر رنگ های جزیره هرمز متعلق به سنگ های دره رنگین کمان است و تنوع طیفِ رنگِ کوه های این منطقه، گستره وسیعی از کانی های سنگ شناسی را پیشِ روی تان قرار می دهد. باید به سراغ این جعبه مدادرنگی خلیج فارس بروید تا لایه های رنگارنگ سنگ های مختلف آتش فشانی هوش از سرتان ببرد و شما را شیفته ای این جزیره جادویی کند.

رنگ های رؤیایی، تن پوش ساحل رنگی جزیره

ساحل سرخ را باید یکی از زیباترین ساحل های رؤیایی جزیره هرمز دانست که به شکلی جادویی هر گردشگری را مجذوب خود می نماید. خاک رنگی آن که حاصل معدن خاک سرخ هرمز در این ناحیه است، تمام ساحل را رنگ بخشیده و همچون قلب تپنده ای خون سرخ خود را به آب های مجاور ساحل پمپاژ می نماید تا دریا هم کمی از این خوش رنگی را به ارث ببرد. هر بار که امواج دریا پا در مرز ساحل سرخ می گذارند، مقداری از خاک آن را در خود حل می نمایند و به همین دلیل آب های کناری ساحل سرخ جزیره هرمز، به رنگ صورتی جذابی نمایان می گردد. بدون شک رؤیایی ترین غروب دریای ایران، متعلق به ساحل سرخ هرمز است که در آن رنگ های تند خورشید با همدستی آب های صورتی ساحل، تصویری کارت پستالی از طبیعت بکر را به نمایش می گذارند و فضایی هم رنگ قصه می سازند.

از دیگر رنگ های ساحلی جزیره، شن های نقره ای است که در بخش هایی از مناطق ساحلی هرمز دیده می گردد. این شن ها زیر نور آفتاب همچون الماسی درخشان خودنمایی می نمایند و با انعکاس ظریفی که دارند، جادوی جزیره را کامل می نمایند.

زیستی به رنگ خاک های جادویی جزیره

خاک های رنگی در آداب غذایی و رسوم فرهنگی و همچنین شیوه درآمدزایی مردم محلی به شکل ملموسی رخنه نموده است. ساکنان هرمز از خاک سرخ برای ادویه ای با عنوان گِلَک در داخل مواد غذایی خود مثل ماهی، ترشی، سس، و نان استفاده می نمایند و این ادویه از سوغات هرمز هم محسوب می گردد. همچنین یکی از آداب ورسوم این جزیره که معمولاً در آستانه نوروز و روز خلیج فارس اجرا می گردد، طراحی فرش خاکی است که با نقش ونگار منحصربه فردش ساحل جزیره را جلا می دهد. مردمان جزیره طرح های هندسی و نقش ونگارهای افسانه ای و خاص بومی هرمز را با استفاده از رنگ های متنوع خاک این سرزمین، به روی این فرش رسم می نمایند تا یکی از هنرمندانه ترین و خلاقانه ترین دیدنی های هرمز را پدید آورند.

حراج خاک هرمز و هنگام در اینستاگرام

این خاک های رنگی در درآمدزایی و صنعت هم ردی از خود به جا گذاشته است؛ از خاک سرخ جزیره برای صنایعی همچون سرامیک سازی، رنگ سازی و فراوری مواد آرایشی استفاده می نمایند و بسیاری از مردم محلی منطقه با استخراج این خاک روزگار می گذرانند. یکی از دیگر شغل هایی که به واسطه این خاک های بهشتی پدید آمده است، فروش آن ها در بطری های شیشه ای به توریست های منطقه است.

این بطری ها ظاهر جذاب و دلفریبی دارند، اما متأسفانه بزرگ ترین آسیب را به سرمایه رنگی جزیره می زنند و خریدوفروش و همچنین خروج آن ها از جزیره، یکی از عوامل اصلی تخریب زیبایی های هرمز است. فراموش نکنیم که خاک هرمز هم مثل دیگر سرمایه های زمین ابدی نیست و استفاده از آن ها چه برای اثر هنرمندانه ای مثل فرش خاکی و چه برای بطری های تزئینی، عمرشان را کوتاه می نماید.

قلعه پرتغالی ها، تاریخ مصور جزیره

قلعه پرتغالی ها یکی از جذابیت های تاریخی جزیره هرمز است که اگر به سراغش بروید، توقف زمان را در این ناحیه احساس می کنید. این قلعه عظیم با دیوارها و برج های تاریخی خود، حال وهوای خاصی به جزیره بخشیده است و آن را مانند داستانی پررمزوراز زیبا نموده است. پرتغالی ها پس از پی بردن به موقعیت خاص و مهم جزیره در منطقه، آن را اشغال نموده و قلمرو خود را با ساخت این دژ عظیم تثبیت کردند. هنوز هم ردپای پررنگی از تاریخ پرتغالی ها همچون توپ های بزرگ جنگی در اطراف قلعه خودنمایی می نماید و تبدیل به دیدنی های هرمز شده است. طراحی این قلعه به گونه ای است که شامل بخش هایی همچون کلیسا، آب انبار، زندان و… است و معماری جذابی دارد.

دره های پررمزوراز، گشتی ماجراجویانه

هرمز جاذبه های جادویی فوق العاده ای دارد که برای هر گردشگری خاطره ای فراموش نشدنی خواهد ساخت. از جاذبه های کاریزماتیک هرمز، دره های شگفت انگیز آن است که می توان به دره سکوت و دره مجسمه ها اشاره نمود. وجود بلورها، تپه ها و گنبدهای نمکی از دیگر نعمت های فراوانی است که می گردد هرمز را مهد آن دانست. دره سکوت جولانگاه دنیای نمکی جزیره است و این ماده سفیدرنگ، با وجود بلورها و گنبدهای نمکی، این بخش از جزیره را به خود اختصاص داده است. سکوت این منطقه خاصیت ذاتی نمک است که صداهای مزاحم را به خود جذب می نماید و سکوتی افسانه ای به فضا می بخشد. آرامش و رهایی در خلوت، سوغاتی است که با گشت زدن در این دره نصیب تان خواهد شد.

دره مجسمه

دره مجسمه یا دره تندیس از دیگر دره های اسرارآمیز جزیره هرمز است که خوراک ذهن های خلاق و خیال پرداز است. مجسمه ها نامی است که به واسطه وجود صخره های عظیم در این منطقه به آن داده شده است. این صخره ها با دست طبیعت به گونه ای تراش خورده اند که می گردد شمایل یک موجود خیالی را در آن تصور کرد. تعداد تندیس های گوناگون در دل این صخره ها بستگی به بی پروایی نیروی تخیل خودتان دارد که تا چه اندازه می تواند نقاط و خطوط مشترک بین تراش ها و زاویه های این تندیس های طبیعی با موجودات خیالی در ذهن شما پیدا کند.

موزه نادعلیان، جایی که هنر بومی در آن متولد می گردد

موزه نادعلیان در جزیره هرمز

زنان هنرمند هرمز، قادر به خلق آثار نابی هستند که هر توریستی را مشتاق می نماید تا غرق در تماشای این خلاقیت های هنری گردد و آن ها را با خود به سوغات ببرد. موزه نادعلیان جایی برای نگهداری آثار هنری بومیان جزیره هرمز است که رنگ وبویی از طبیعت دارند. نقاشی هایی با خاک های رنگی، سوزن دوزی هایی که می گردد در آن اصالت بومی هرمز را تماشا کرد، سنگ های حکاکی شده و هر حاصل دستی که از ذوق و هنر مردم محلی منطقه جان گرفته است، در موزه نادعلیان پیدا می گردد. رفتن به این موزه خوش آب ورنگ و تماشای حاصل دست زنان بومی هرمز، یکی از تجربه هایی است که تا مدت ها در حافظه تصویری ذهن تان زنده خواهد ماند.

خوشحالی های فراموش نشدنی روزهای جزیره

اگر از ماجراجویی و سفرهای جذاب بوم گردی سر ذوق می آیید، حتماً در فصول سرد سال، زمانی را برای رفتن به جزیره جادویی هرمز اختصاص دهید. این جزیره رنگی، در دل خود جذابیت های دیدنی نابی دارد که در این مطلب با تعدادی از آن ها آشنا شدیم. هرمز با زیبایی هایش فرصت های خاطره ساز بسیاری را برای تان به وجود می آورد تا در آن حسی پر از خوشحالی را لمس کنید. در کنار کشف و تماشای جاذبه های جزیره، می توانید غواصی، قایق سواری و همچنین گشت زنی با دوچرخه را هم تجربه کنید و خودتان را با قاب های زنده و زیبایی از حیوان های ساکن جزیره و پرندگان بومی و مهاجر آن سرگرم کنید. از هرمزگردی، خاطرات و چطوری های این سفر مهیج برای ما بنویسید و زیبایی هایش را با دیگر مشتاقان سفر شریک شوید.

منبع : چطور

منبع: چمدان
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 2235

به "جزیره هرمز؛ سفر به سرزمین رویایی جنوب ، موزه نادعلیان جزیره هرمز کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزیره هرمز؛ سفر به سرزمین رویایی جنوب ، موزه نادعلیان جزیره هرمز کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید