العربی الجدید، عربستان سعودی و سرنوشت داعشی های دربندِ شبه نظامیان کُرد سوری

به گزارش مجله هاستفا، یک رسانه عربی از مذاکرات وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی با شبه نظامیان کُرد تحت حمایت آمریکا برای فراری دادن تروریست های داعشی، که در بندِ نیروهای کرد هستند، اطلاع داد.

العربی الجدید، عربستان سعودی و سرنوشت داعشی های دربندِ شبه نظامیان کُرد سوری

به گزارش گروه بین الملل مجله هاستفا، یک مقام بلندپایه دولت عراق از آغاز مذاکرات دولت بغداد با چندین کشور اروپایی از جمله فرانسه، آلمان و انگلیس برای حل مسئله اتباع خارجی داعش اطلاع داد که در پایگاههایی نزدیک به مرزهای عراق که تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه است در بازداشت هستند.

این مقام عراقی در گفت وگو با وبگاه خبری العربی الجدید اطلاع داد، بغداد شدیدا نگران است که این عناصر بدون محاکمه یا انتقال به زندان هایی مستحکم در مرزهای عراق باقی بمانند یا اینکه پرونده آنها بخشی از برنامه های سازش بر سر مسائل سوریه گردد.

جیمز جفری، فرستاده ویژه آمریکا به سوریه چند روز پیش گفت که حدود 10 هزار عضو داعش در حال حاضر در بازداشتگاه های نیروهای دموکراتیک سوریه هستند.

به گفته این مقام عراقی چندین کشور اروپایی مذاکرات با عراق را در خصوص شهروندان خود که توسط نیروهای دموکراتیک سوریه بازداشت شده اند از سر گرفته اند با هدف اینکه عراق آنها را تحویل گرفته و مطابق با قانون ضد تروریسم در عراق محاکمه کند.

وی توضیح داد: مذاکرات با هر کشور اروپایی به طور جداگانه در بغداد و زیر نظر سرویس اطلاعاتی عراق و مشاور امنیت ملی به ریاست فالح الفیاض انجام می گردد، اما هدف نهایی این است که پرونده هر کشور متعلق به شهروندان داعشی آن در سوریه به وسیله تحویل آنها به عراق و محاکمه آنها در این کشور بسته گردد و اروپایی ها قول داده اند هیچ مداخله یا اعتراضی در روند محاکمه اتباع داعشی خود در عراق نداشته باشند.

این مقام گفت: گفت وگوها در حال حاضر روی حدود 800 عضو داعش از ملیت های اروپایی متمرکز شده است که مهمترین آنها انگلیس، فرانسه، آلمان، کانادا و سوئد است، اما اکثریت آنها عرب تبار هستند.

وی تاکید نمود: عراق در عین حال نگرانی دارد که این عناصر در زندان هایی غیر مستحکم در نزدیکی مرز باقی بمانند. آنها بین 9 اردوگاه توزیع شده اند که بعضی از آنها مدارس یا یک مرکز نیروهای پیش آهنگ و مقرهای سابق ارتش سوریه هستند که هیچ کدام مناسب تبدیل شدن به زندان نبودند آن هم در حالی که این زندانی ها بسیار خطرناک هستند.

این مقام عراقی گفت: عراق همچنین نگران است که آنها بخشی از یک معامله یا سازشی در آینده شوند بخصوص در شرایط جزر و مد در روابط ترکیه و آمریکا و تفاهم هایی که بر سر مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه معروف به منطقه امن با یکدیگر داشته اند.

این منبع در عین حال اضافه نمود: اما صحبت هایی وجود دارد درباره اینکه ثامر السبهان، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی در خصوص تروریست های سعودی بازداشتی در شمال سوریه با نیروهای دموکراتیک سوریه در ارتباط است و ما نمی دانیم که این اطلاعات تا چه اندازه دقیق است.

در آوریل گذشته نیروهای دموکراتیک سوریه به توافق با دولت عراق برای بازگرداندن قریب به 31 هزار عراقی از اردوگاه های شمال و شرق سوریه به کشورشان دست یافتند که از جمله آنها خانواده های عناصر داعش است اما فشارها بر عراق ادامه یافت.

سروط اظهارات اخیر فرستاده آمریکا به سوریه درباره اینکه شمار داعشی های بازداشتی نزد نیروهای دموکراتیک سوریه به 10 هزار نفر می رسد گفت: این تعداد اغراق آمیز است ، زیرا بعد از افزایش مطالبات سیاسی و مردمی از آمریکا برای خارج کردن سربازان خود از عراق ، آمریکا از این طریق آغاز به فشار بر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق نموده است.

یک فرمانده نیروهای گارد مرزی عراق که مسئول تامین امنیت در مرزهای عراق و سوریه هستند اطلاع داده بود که در بیست و پنجم ژوئیه گذشته و سیزدهم آگوست جاری نیروهای مرزی دو تلگراف از سرویس اطلاعات ارتش عراق دریافت کردند که در آن دو از آن خواسته شده بود سطح آماده باش نیروها را در مرز بالا ببرند زیرا اطلاعاتی در دست است که حکایت از فرار شماری از تروریست های داعش بازداشتی نزد نیروهای دموکراتیک سوریه دارد.

به گفته این فرمانده عراق بعضی فرماندهان شبه نظامیان کرد پیشنهادهایی مبنی بر دریافت ده ها هزار دلار رشوه در ازای آزادی یک عضو داعشی گرفته اند.

وی اضافه نمود: نیروهای دموکراتیک سوریه در شرایطی که در روابط با ترکیه و نظام سوریه مشکلاتی دارند راهی جز تحویل این بقایای داعش به دولت عراق ندارند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 291

به "العربی الجدید، عربستان سعودی و سرنوشت داعشی های دربندِ شبه نظامیان کُرد سوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "العربی الجدید، عربستان سعودی و سرنوشت داعشی های دربندِ شبه نظامیان کُرد سوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید